ظ
انواع کالاهای بازرگانی خارجی(قسمت اول)

انواع کالاهای بازرگانی خارجی(قسمت اول)

به طور کلی کالاها در بازرگانی خارجی به چند دسته تقسیم می شوند:

 1.کالاهای ممنوع

کالاهایی که صادرات و واردات آنها طبق قوانین همه ی کشورها ممنوع می باشد. به عنوان مثال در ایران صادرات اشیاء عتیقه، ذخایر ژنتیک (مثل نژاد یک گیاه یا حیوان)، مواد مخدر، همچنین واردات مشروبات الکلی، گوشت‌های حرام، مواد مخدر و روان‌گردان و   …ممنوع است.

 

2.کالاهای مجاز مشروط

کالاهایی که واردات یا صادراتشان به شرط مجوز یک دستگاه یا نهاد مخصوص امکان پذیراست.

مثلاً صادرات کالاهایی که نیاز به استاندارد کشور مقصد دارند و یا کالاهای اساسی در شرایط بحرانی و قحطی، همچنین واردات کالاهای یارانه‌ای، کالاهای اساسی، میوه و … از این دست کالاها به شمار می‌روند.

بهترین راه حل واردات برای مقابله با قاچاق

 

3.کالاهای متروکه

کالاهایی هستند که مدت نگهداری کالاها در گمرک حداکثر ۴ ماه است و در این مدت، صاحب کالا یا نماینده قانونی آن باید جهت طی کردن مراحل قانونی ورود کالا اقدام کند. اگر طی این مدت توسط شخص یا نماینده انجام نشد، کالا توسط اداره‌ی گمرک متروکه اعلام شده و به مزایده برای فروش گذاشته می‌شود و درآمدهای حاصل از آن به خزانه واریز می‌شود.

 

4.کالاهای مجاز

کالاهایی هستند که واردات یا صادرات آن به مجوز خاصی نیاز ندارد.این چهار دسته کالا از انواع کالاهای بازرگانی خارجی 1 هستند که آشنایی با آنها برای افرادی که در زمینه ی بازرگانی کار می کنند ضروری می باشد.

 

آیا به مکاتبات بازرگانی و مکالمه‌های تجاری نیاز دارید؟

اگر مدیر کسب و کار یا تجارتی هستید که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنید، اگر در کار واردات و صادرات، نمایندگی یا انواع سرمایه گذاری‌های مشترک و گروهی هستید، قطعاً به توانایی برای انجام فرایندهای مکاتبات بازرگانی و مکالمه های تجاری نیاز پیدا خواهید کرد. این مهارت‌ها در شناخت و کار بر روی انواع کالاهای بازرگانی خارجی 1 و درآمدزایی شما تاثیرخواهند گذاشت. حتی برای شروع کار و نامه نگاری با شرکت‌های خارجی نیز نیاز به مهارت‌های مکاتبه‌ی بازرگانی دارید. شاید فکر کنید که برای این کار تنها به یک مترجم نیاز دارید تا متن نامه‌ها را برایتان ترجمه کند. اما واقعیت چیز دیگریست. نیاز به آشنایی و تسلط به فرهنگ و عرف مذاکره تجاری خارجی و تجربه عملی کردن مکاتبات و تبدیل آنها به مکالمه  از مهم‌ترین مواردی است که باعث می‌شود درخواست شما برای پذیرش و همکاری قبول و یا رد شود و امتیاز های لازم را دریافت کنید.

این مکاتبات شامل تمامی مکاتبات در سازمان‌ها همچون اسناد شخصی، اسناد حقوقی ساده، نامه‌های شخصی، قراردادهای تجاری و بازار و نامه‌های رسمی هستند. مکاتبات بازرگانی و تجاری یک شرکت می‌تواند فرم رسمی (معمولاً به فرم کاغذی) و یا فرم غیررسمی (مانند ایمیل و غیره) را دارا باشد که برای تسلط به تمامی این موارد بسیار ضروری است تا اصول و فنون مکالمات و مکاتبات تجاری را بدانید.

گروه بازرگانی حسن زاده آماده‌ی ارائه‌ی مشاوره به علاقه‌مندان در زمینه‌های مختلف تجاری و بازرگانی است. این مجموعه از سال 92 با تکیه بر تجربیات پیش کسوتان تلفیق تجربه و علم روز فعالیت خود را آغاز کرده و توانسته به جایگاه مناسبی در این حوزه دست یابد و مفتخر به جلب اعتماد بخش بزرگی از جامعه نساجی کشور گردیده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *