ظ
جوت چیست؟

جوت چیست؟

گیاهی نرم، براق و بلند در کشور هندوستان، پاکستان و بنگلادش (به طور کلی کشور های گرمسیر) روییده و کشت می شود که از الیاف آن برای تولید نخ استفاده می گردد؛ این گیاه جوت یا چتایی نام دارد. از ساقه این گیاه برای سوختن و در بعضی از موارد برای تولید کاغذ استفاده می شود و پوست ساقه آن برای تولید نخ جوت به کار برده می شود. به جهت آشنایی بیشتر با جوت و الیاف تولیدی از آن با ما همراه باشید.

نخ جوت

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم نخ جوت از ساقه گیاه چتایی تولید می شود. این الیاف به طور معمول به رنگ زرد یا قهوه ای می باشند و شفافیتی همانند ابریشم دارند. نوع مرغوب نخ جوت، نرم و صاف است و حالت معمولی (کمی ضعیف تر) آن زبر می باشد. مقاومت الیاف جوت در مقابل فاکتورهای بیولوژیکی، به نسبت الیاف پنبه و کتان، بیشتر است؛ شاید دلیل این برتری، وجود صمغی است که در این الیاف موجود می باشد؛ اما استحکام کششی الیاف جوت به اندازه کتان نمی باشد. می توانیم بگوییم نخ جوت در دسته الیاف های ارزان قیمت قرار می گیرد. نکته حائز اهمیت در مورد الیاف جوت این است که به نام لیف طلایی نیز شهرت دارند. شما می توانید الیاف جوت را رنگ کرده و همچنین می توانید در تولید صنایع دستی نیز از آن استفاده کنید.

موارد کاربردی

دومین گیاه مهم و پرکاربرد بعد از پنبه، جوت است. از جمله مهم ترین موارد کاربردی نخ جوت می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • صنعت فرش بافی
  • تولید طناب و بسته بندی
  • صنعت مبلمان
  • عایق کاری صوت
  • پارچه و کیف

بیشترین موارد استفاده از نخ جوت، برای تولید کیسه و بسته بندی می باشد. مهم ترین عامل برای استفاده از این الیاف، ضد حساسیت بودن آن است؛ به این معنی که در زمان استفاده هیچگونه حساسیتی برای پوست دست ایجاد نمی کند. یک نمونه از خصوصیات برجسته الیاف جوت این است که به طور کامل در طبیعت بازیافت می شوند و هیچگونه آسیب یا زیانی ندارند. در صنعت فرش بافی از جوت در پود فرش استفاده می شود و به همین دلیل است کیفیت آن با کیفیت فرش رابطه مستقیم دارد؛ به این معنی که هر چه میزان کیفیت نخ جوت بیشتر باشد کیفیت فرش نیز بیشتر خواهد بود.

بیشترین تولید نخ جوت در کشورهای هند و بنگلادش می باشد و تنها و مهم ترین دلیل آن (به جز شرایط آب و هوایی) نیروی کار فراوان و بسیار ارزان در این کشورها است. شاید بتوانیم به جرات بگوییم که سخت ترین فرایند تولید الیاف، مربوط به تولید الیاف جوت است. در سالیان گذشته در شمال کشور عزیزمان ایران نیز کشاورزان بسیاری اقدام به کاشت جوت (برای کارخانه های مربوطه) می کردند؛ اما در حال حاضر این فعالیت منسوخ شده است و کارخانه های تولید نخ جوت تعطیل شده‌اند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه الیاف جوت و دیگر الیاف ها به وب سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *