ظ
شرایط تجارت ابریشم

شرایط تجارت ابریشم

ابریشم نوعی الیاف طبیعی است که تولید آن از اهمیت بالایی در جهان برخوردار است و کشورهای بسیاری در این حوزه فعال می‌باشند. ابریشم بافی حدود 2700 سال قبل از میلاد مسیح، اولین بار در چین انجام گرفت و پس از آن، این حرفه در کشورهای زیادی نظیر ژاپن، فرانسه، ایران و … رواج یافت. در حال حاضر تجارت ابریشم امری مهم در بازارهای بین‌المللی است و ابریشم ایتالیا از نظر کیفیت و زیبایی، بهترین نوع ابریشم در جهان محسوب می‌شود.

تاریخچه تجارت ابریشم در ایران

تجارت ابریشم در ایران مربوط به هزاران سال گذشته است که در دوران صفویه به اوج خود رسید. در زمان شاه عباس، ابریشم یکی از گران بها ترین محصولات بازرگانی محسوب می‌شد و در کشورهای اروپایی از خریداران بسیاری برخوردار بود. صادرات و تجارت ابریشم با کشورهایی نظیر هندوستان، چین، انگلستان و … صورت می‌پذیرفت. شاید بتوان گفت که اولین کارخانه‌های منسوجات ابریشمی نیز در دوران صفویه به وجود آمد و شهر کاشان بزرگ‌ترین مرکز کارخانه‌های پارچه بافی در آن زمان بود.

تأثیر صنعت ابریشم در اقتصاد

ازآنجا که ابریشم در جهان، نماد یک کالای لوکس و گران بها شناخته می‌شود؛ محصولات حاصل از آن نیز دارای ارزش افزوده بالایی می‌باشد؛ به طوری که تمامی فعالیت‌های نوغانداری اعم از تخم نوغان، نخ ابریشم مصرفی در کارگاه‌های قالی بافی و تولیدات ابریشمی از ارزش افزوده بالایی برخوردار می‌باشند و نقش مهمی در سطح درآمد روستاییان و صنعت گران دارند. همچنین فعالیت‌های موجود در صنعت ابریشم، سبب ایجاد انواع صنایع دستی، گلیم و فرش می‌گردد و به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر درآمد قشر دیگری از جامعه تأثیرگذار است. در نهایت باید گفت که فعالیت‌هایی نظیر ایجاد نخ خام، نخ کشی از پیله، تولید فرش‌های دستباف و صادرات آن، علاوه بر کسب درآمد برای کارکنان این حوزه، باعث افزایش تجارت ابریشم و درآمد ارزی کشور نیز می‌شود.

مقایسه قیمت داخلی و خارجی ابریشم

واردات قانونی و غیر قانونی نخ ارزان قیمت و استفاده از نخ‌های ابریشمی نامرغوب و ترکیب آن با نخ‌های ابریشم خالص، باعث آسیب به صنعت ابریشم کشور شده است. با توجه به این که قیمت تمام شده نخ ابریشم در ایران بسیار بیشتر از سایر کشورها است به محض افزایش قیمت نخ ابریشم در داخل، قاچاقچیان با واردات این محصول، سبب اشباع بازارهای داخلی می‌شوند و این امر سبب به وجود آمدن صدماتی غیر قابل جبران می‌گردد.

بازار مصرف محصولات ابریشمی

اگر بخواهیم مصرف محصولات ابریشمی را به صورت جهانی بررسی کنیم باید گفت که سوئیس بیشترین مصرف سرانه ابریشم در کشورهای اروپایی را دارد و پس از آن آلمان و انگلیس بیشترین مصرف را به خود اختصاص می‌دهند. فرانسه و ایتالیا نیز از اصلی‌ترین واردکنندگانعمده ابریشم خام محسوب می‌شوند. ایتالیا بزرگ‌ترین واردکننده ابریشم خام در جهان و بزرگ‌ترین صادر کننده منسوجات ابریشمی با کیفیت، در اروپا است که بخش اعظمی از این تجارت ابریشم با چین صورت می‌پذیرد.

بازرگانی حسن زاده با تجربه‌ای بالا و مشاوران زبده خود می‌تواند شما را در امور مربوط به صادرات و واردات پارچه و محصولات ابریشمی یاری نماید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *