ظ
قیمت روز نخ و عوامل تعیین کننده آن

قیمت روز نخ و عوامل تعیین کننده آن

هر نخ ویژگی های بارز و دقیقی دارد که هرکدام از آن‌ ها به عنوان پارامتری اثرگذار بر قیمت روز نخ تلقی می‌شوند. نوع، نقش، اندازه و…که در ادامه بیشتر راجع به آن ها صحبت می‌کنیم، از این پارامترها محسوب می‌شوند.

معرفی پارامترهای موثر بر قیمت روز نخ در بازار

شاید اصطلاح نمره برای نخ یا کاموا را زیاد شنیده باشید؛ نمره همان اندازه یا سایز نخ می‌باشد. نمره نخ از مهمترین پارامترهای اثرگذار بر قیمت نخ می‌باشد؛ زیرا بسته به جنس و نوع نخ، قیمت نیز نسبت به نمره آن متغیر است. روند خرید و فروش بازار نشان می‌دهد که هرچه نخ مورد استفاده برای یک محصول(پارچه) نازک‌تر و ظریف‌تر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. معمولا دو نمره  30/1 و 40/1 بیشتر در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حد بهینه اثرگذار استحکام در قیمت

بافت نخ به طور مستقیم بر کیفیت نخ اثر دارد و از فاکتورهای مهم در کیفیت نخ، ظرافت و مستحکم بودن آن است؛ این دو فاکتور نیز به طور مستقیم تحت تاثیر تاب نخ قرار دارند. تاب نخ مقدار بهینه ارزیابی کیفیت نخ بر مبنای نمره و سیستم ریسندگی است. بدین ترتیب، پارچه های نرم باید تاب نخ کمتری داشته باشند؛ اما به حدی که این نرم بودن فقط باعث ظرافت شود و استحکام آن را از بین نبرد. استحکام نخ نیز باید به گونه‌ای باشد که باعث از بین رفتن یکنواختی بافت و در مرحله رنگرزی نیز باعث بروز مشکل نشود.

استحکام نخ

استحکام باید به گونه‌ای باشد که فرآیند آهارزنی را متوقف نکند. برای افزایش بازده مقرون به صرفه بودن، استحکام و طول نخ باید در حد بهینه دستگاه ریسندگی قرار داشته باشند؛ در اینصورت نخ های تولید شده برای خرید یا فروش، قیمت متناسبی خواهند داشت.

یکنواخت بودن بافت نخ

نسبت قطر به میزان پرزدهی را به عنوان ملاکی برای یک دست بودن نخ در نظر می‌گیرند؛ هرچه یکنواختی نخ بیشتر باشد استحکام و زیبایی ظاهری بیشتری هم دارد. با توجه به موردی که در پاراگراف  دوم به آن اشاره کردیم، این موضوع قطعا بر قیمت روز نخ بی‌تاثیر نیست؛ البته روش های مختلفی برای تعیین میزان یکنواختی نخ وجود دارد که در آینده به آن ها می‌پردازیم.

اصطکاک و تنش

وقتی از اصطکاک نخ صحبت می‌کنیم منظورمان تنها اصطکاک نخ با نخ های دیگر یا پارچه های دیگر نیست؛ بلکه اصطکاک نخ با دستگاه ریسندگی هم مدنظر است. اگر اصطکاک از حد معینی بیشتر شود نه تنها سبب پارگی نخ در حین ریسندگی می‌شود بلکه به دستگاه هم آسیب می‌زند. از این رو تنش اعمال شده بر نخ هم از عوامل تعیین کیفیت و در نتیجه قیمت در نظر گرفته می‌شود.

جمع بندی

همانطور که می‌دانید نخ در هر لحظه، از همان مراحل اولیه رنگرزی تا ریسندگی و بافندگی و فروش، تحت تاثیر عوامل مختلف و نسبت به حدی معین مورد آزمون و بررسی قرار می‌گیرد و تمام این عوامل در تعیین کیفیت نخ دخیل هستند. تمامی این عوامل در تعیین قیمت نخ موثر هستند؛ اما آنچه علاوه بر این ها تعیین کننده قیمت روز نخ می‌باشد، میزان عرضه و تقاضا در بازار است که همواره تاثیر آشکاری بر قیمت می‌گذارد. شما می‌توانید برای اطلاع از آخرین قیمت ها و همچنین آشنایی بیشتر با نخ به وبسایت بازرگانی حسن زاده مراجعه کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *