ظ
نخ ترمه بافی

نخ ترمه بافی

ترمه یک نمونه از بهترین دست بافته های با ارزش توسط انسان می‌باشد. این پارچه نفیس از زمان های بسیار دور در کشورهای ایران و هندوستان بافته می‌شود. نقطه اوج شکوفایی ترمه را می‌توان به زمان سلسله شاه عباس صفوی نسبت داد؛ زیرا رایج‌ترین نقش های آن گل های شاه عباسی بود. به طور معمول نخ ترمه از پشم و ابریشم تهیه می‌شود. این پارچه ارزشمند در بیشتر نقاط کشور، مخصوصا یزد، تولید می‌شود. مرغوبیت ترمه در درجه اول به جنس نخ آن بستگی دارد.

نخ های مورد استفاده برای ترمه بافی

ابریشم و پشم، بهترین الیاف های طبیعی برای ترمه بافی می‌باشند؛ اما در عصر حاضر از ویسکوز، ریون و پنبه برای تولید ترمه استفاده می‌کنند. نخ ترمه معمولا به رنگ ارغوانی، سبز و مشکی است. معروف ترین و محبوب ترین رنگ آن آبی نیلی می‌باشد. برای رنگ کردن نخ ترمه بیشتر از رنگ های گیاهی استفاده می‌شود؛ زیرا مرغوبیت و لطافت آن نسبت به رنگ های مصنوعی بیشتر است.

ترمه بافی

در خصوص پیداپیش و محل تولد ترمه نظرات بسیار متفاوتی وجود دارد. عده‌ای معتقدند که ترمه بافی از ایران آغاز شده و سپس به کشمیر و دیگر کشورها راه یافته است؛ اما عده‌ای دیگر برخلاف این تصور اعتقاد دارند که زادگاه ترمه بافی هندوستان می باشد. در حال حاضر ترمه بافی به یک صنعت بسیار محبوب و پرطرفدار تبدیل شده و جزو کالاهای صادراتی کشور عزیزمان است؛ البته صنعتی شدن ترمه بافی سبب کم شدن ارزش های ترمه و نقش های اصیل آن نشده است. برای انجام فرایند ترمه بافی بهتر است با مواد اولیه و تشکیل دهنده آن آشنایی لازم را داشته باشید. همانطور که پیش تر توضیح دادیم برای بافتن ترمه از نخ های پشمی و ابریشمی استفاده می‌شود. خوب است بدانید نخ ترمه بیشتر از جنس پشم است تا ابریشم؛ زیرا پشم رنگ پذیری و استحکام بهتری برای ترمه بافی دارد. به جهت رنگ پذیری بهتر پشم آن را سفید می‌کنند. سفید کردن پشم، قبل از رنگرزی، سبب براقی نخ نیز می‌شود.

ترمه اصل

ترمه از صنایع دستی و سوغات یزد محسوب می‌شود و از لحاظ کیفیت و اصالت به ترمه درجه یک و دو تقسیم بندی می‌شود. ترمه درجه یک از جنس ابریشم خالص می‌باشد و لطافت و نرمی بسیار خوبی دارد. راحت ترین و سریع ترین راه حل برای تشخیص ترمه بافته شده با ابریشم خالص از ترمه بافته شده با ویسکوز (ابریشم مصنوعی) سوزاندن نخ ترمه است؛ اگر نخ به آهستگی بسوزد و بویی مشابه سوختن مو داشته باشد، اصل بوده اما اگر به سرعت سوخته و جمع شود، جنس ترمه ابریشم مصنوعی است.

ترمه دست بافت اصل، بسیار کمیاب و گران قیمت می‌باشد و بیشتر در یزد بافته می‌شود. ترمه های ماشینی نیز به نسبت نوع الیاف آن ها کیفیت های متفاوتی دارند و بهترین ترمه ماشینی، ترمه بافته شده از ویسکوز می‌باشد. وب سایت بازرگانی حسن زاده در تلاش است تا با تولید و انتشار مطالب مفید، گامی مهم در ارتقا سطح دانش افراد بردارد. برای دستیابی به دیگر مطالب کاربردی از قسمت جستجوی وبسایت این بازرگانی استفاده کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *