ظ
پرورش کرم ابریشم

پرورش کرم ابریشم

امروزه می‌توان از طریق مواد مصنوعی، موادی شبیه به ابریشم ساخت اما تقاضا برای ابریشم طبیعی همچنان زیادمی باشد به همین دلیل پرورش کرم‌های ابریشم یا نوغانداری از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. سالانه حدود 60 هزار تن ابریشم خالص تولید و تبدیل به انواع نخ‌ها، پارچه‌ها و لباس‌های ابریشمی می‌شود. تجارت کرم ابریشم در جهان، امری مهم است و کشورهای بسیاری نظیر چین و ژاپن در این حوزه فعالیت می‌کنند. در حال حاضر پارچه‌های بسیاری در بازار وجود دارند که از استحکام و قیمت بهتری نسبت به ابریشم برخوردار می‌باشند اما از آن جا که ابریشم به عنوان یک کالای لوکس شناخته می‌شود، دارای طرفداران بسیاری در سراسر دنیا می باشد.

پرورش کرم ابریشم در ایران

پرورش کرم ابریشم در ایران معمولاً توسط کشاورزانی صورت می‌گیرد که تجربه قابل توجهی در این حوزه دارند. به طور کلی پرورش کرم ابریشم در تمامی مناطق نوغان خیز، توسط خانواده‌های نوغانداران انجام می‌شود. در گذشته کرم ابریشم در شهرهای گیلان، خراسان، اردبیل، یزد، گلستان و مازندران تولید می‌شده است. در حال حاضر میزان علاقه‌مندی به پرورش کرم ابریشم در کشور را می‌توان براساس میزان تقاضای تخم نوغان در نواحی مختلف تعیین کرد.
نقاط قوت تجارت کرم ابریشم در ایران
تجارت کرم ابریشم در ایران نقاط قوت بسیاری دارد که اصلی‌ترین آن، خصوصیات مطلوب نژادهای والد کرم ابریشم است. با توجه به این که تخم نوغان هیبرید ایران از کرم‌هایی با نژاد مطلوب تولید می‌شود، پیله‌ها و نخ‌های حاصل، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

مسئله بعدی حضور کارشناسان حرفه‌ای و مجرب در این حوزه می‌باشد که در امور مربوط به تولید پیله و ابریشم با کیفیت در کشور برنامه ریزی می‌کنند. همچنین صنعت فرش و صادرات آن امری اشتغال زا و ارزآور محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین نقاط قوت تجارت کرم ابریشم در ایران است.
اهمیت نوغانداری در ایران
• عجین بودن صنعت نوغانداری با فرهنگ و سنت برخی از مناطق ایران
• ایجاد اشتغال برای زنان
• ایجاد اشتغال برای کشاورزان
• تأمین مواد اولیه فرش دستباف
• رونق بخشی به کارگاه‌ها و کارخانه‌های ابریشم
• تجارت کرم ابریشم در برخی از فناوری‌های جدید
• ایجاد مشاغل جانبی و به کارگیری نیروی انسانی
•حمایت از صنایع دستی کشور که فرش از مهم‌ترین آن‌ها می باشد

صادرات تخم نوغان

به طور کلی کشورهای تولید کننده پیله به سه دسته گروه عمده تقسیم می‌شوند. گروه اول، کشورهایی هستند که تخم نوغان مورد نیاز خود را در داخل تولید می‌کنند مانند ایران. گروه دوم کشورهایی هستند که بخشی از تخم نوغان را تولید و بخشی را وارد می‌نمایند مانند کشورهای آسیا میانه و گروه سوم کشورهایی هستند که تخم نوغان مورد نیاز خود را وارد می‌کنند. صادرات تخم نوغان بهترین فرصت برای تجارت کرم ابریشم محسوب می‌شود که این امر با یک برنامه ریزی مناسب قابل اجرا می‌باشد. اگر قصد صادرات و واردات کالارا دارید باید بدانید که بازرگانی حسن زاده، بهترین انتخاب برای ورود به عرصه تجارت می‌باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *