ظ
آشنایی با الیاف اکریلیک

آشنایی با الیاف اکریلیک

الیاف، ماده اولیه برای صنعت نساجی می باشد و به شکل طبیعی و مصنوعی وجود دارد. الیاف های مصنوعی، آن دسته از الیاف ها هستند که به شکل معمول در طبیعت پیدا نمی شوند. یک مورد از پر کاربرد ترین و مهم ترین الیاف مصنوعی، الیاف اکریلیک است. این الیاف از پلیمر اکریلونیتریل تولید می شود. نام اکریلیک، لاتین است و در کشور آمریکا به کاربرده می شود. به جهت آشنایی بیشتر با الیاف اکریلیک و همچنین خواص و ویژگی های آن، در ادامه با ما همراه باشید.

الیاف اکریلیک و ویژگی های آن

این الیاف حالتی مانند پشم (سبک و گرم) دارد و در مواردی خاص نیز می تواند شبیه پنبه باشد. از ویژگی های مهم آن می توان به این موارد اشاره کرد:

  • رنگ پذیری بسیار خوب
  • قابل شستشو بودن (بدون آن که حالت یا شکل آن عوض شود)
  • ضد حساسیت

موارد کاربردی آن نیز بسیار زیاد می باشد؛ مانند استفاده در تولید ژاکت، روسری، چادر (سایه بان)، دستکش و… و از لحاظ قیمتی نیز، بسیار ارزان تر از الیاف طبیعی است. هم چنین این الیاف در برابر نور خورشید، روغن و چربی مقاوت بسیار خوبی دارد. یک نکته حائز اهمیت که باعث شده الیاف اکریلیک و محصولات تولید شده از آن، طرفدار زیادی داشته باشد، خاصیت دیر کثیف شدن و از طرفی زود تمیز شدن در شست و شو است؛ این ویژگی سبب محبوبیت این الیاف شده است.

روش های ریسندگی

به طور کلی الیاف اکریلیک به دو روش خشک ریسی و تر ریسی، ریسیده می شود.

  • تر ریسی: این روش را می توان کهن ترین عملیات ساخت الیاف دانست. از این روش برای تولید الیاف هایی به کاربرده می شود که مواد تشکیل دهنده آن، در حلال حل شده اند. الیاف های ریون، آرامید و اکریلیک به این روش تولید و ریسیده می شوند.
  • خشک ریسی: در روش خشک ریسی، محلول الیاف از رشته ساز عبور می کند و از یک تونل با هوای داغ خارج می شود. در این حالت، حلال الیاف اکریلیک تبخیر می شود و الیاف باقی می ماند. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که به علت سختی فرآیند این روش، هزینه های آن به نسبت روش قبل بسیار بیشتر است.

روش دیگری به نام روش ذوب ریسی نیز وجود دارد که در مطالب بعدی نیز به آن خواهیم پرداخت.

استفاده از الیاف اکریلیک به دلیل خواص و کاربرد های فراوانی که دارد، در سال های اخیر بسیار بیشتر شده است، مخصوصا که نقص پرزدهی آن بر طرف گشته است و این موضوع محبوبیت آن را دو چندان کرده است. در کشور عزیزمان ایران الیاف اکریلیک با ایجاد دستگاه های جدید و به روز و با تولید الیاف اکریلیک با ضخامت های مختلف در صنعت فرش بسیار کاربرد دارد.

 الیاف های بسیار زیادی وجود دارند که برای شناخت آن ها، باید ساعت ها وقت خود را برای جستجو مطالب آن هدر دهید، اما وب سایت بازرگانی حسن زاده با جمع آوری این مطالب و دسته بندی آن ها، راه را برای شما عزیزان بسیار هموار کرده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *