ظ
آشنایی با بازرگانی و اصطلاحات رایج آن

آشنایی با بازرگانی و اصطلاحات رایج آن

انسان ها موجودات به شدت اجتماعی می باشند و برای برآورده کردن نیاز های روزانه و اساسی خود نیازمند حضور در اجتماع هستند؛ به همین دلیل تداوم حیات آن ها به تشکیل این اجتماعات بستگی دارد. با افزایش جمعیت، پیشرفت علم و متنوع شدن نیاز های انسان مبادله کالا و داد و ستدها پیچده تر از گذشته شده است؛ به همین دلیل فعالیت بازرگانی و تجارت شکلی جدید به خود گرفته است. آگاهی از اصطلاحات رایج و کاربردی بازرگانی برای کسی که قصد ورود به دنیای بازرگانی را دارد الزامی است. به جهت آشنایی با این اطلاحات با ما همراه باشید.

اصطلاحات رایج

اصطلاحات رایج و کاربردی بازرگانی شامل چندین اصطلاح می باشد. تعدادی از این اصطلاحات به صورت پایه ای می باشد و تعدادی دیگر از آن برای بازرگانی بین الملل کاربرد دارد. در ادامه به معرفی چند اصطلاح که بیشتر جنبه عمومی دارد می پردازیم. این اصطلاحات اعم از:

گواهی مبدأ

یکی از اسنادی است که توسط کشور مبدأ صادر کننده صادر می شود، به عبارت دیگر این سند تایید می کند که کالا از همان کشور مبدأ صادر شده است. اتاق بازرگانی و وزارت خانه صنعت و کشاورزی وظیفه صدور این حکم را دارند.

پیش فاکتور

پیش فاکتور به معنی لیستی از کالا های سفارش شده قبل از خرید است که معمولا به درخواست مشتری و به منظور آگاهی از قیمت ها و شرایط پرداخت صادر می شود.

تجارت متقابل

این اصطلاح یک نمونه از اصطلاحات رایج و کاربردی بازرگانی می باشد که شاید در بسیاری از اخبار آن را شنیده باشید. تجارت متقابل سندی قانونی و بین المللی است که توسط دو دولت به منظور افزایش داد و ستد بین دو کشور بسته می شود. پس امضا شدن این تفاهم نامه بانک ها مرکزی دو کشور ملزم به افتتاح حساب در کشور مقابل شده تا فعالیت های مالی و تجاری آغاز گردد.

ارزش گمرکی

به معنی ارزش محموله وارد شده در گمرک هر کشور می باشد. ارزش گمرکی شامل تمامی هزینه های کالا از مبدأ تا ورود با گمرک می باشد.

اظهارنامه کالا

اظهارنامه کالا شامل اطلاعاتی از کالا می باشد که بر روی برگه گمرک نوشته می شود. این اطلاعات باید شامل: اسامی افراد ذینفع یا صاحبان کالا و روش گمرکی که باید در خصوص کالا صورت پذیرد باشد.

فهرستی از کل محموله

این اصطلاح به لیستی از کالا های کشتی یا تعدادی کامیون اتلاق می شود که بیش از یک بارنامه دارند و تمامی برنامه های محموله را در برمی گیرد.

در دنیای تجارت و بازرگانی، اصطلاحات رایج کاربردی و مفید زیادی وجود دارد که چند مورد از پرکابردترین آن ها به اختصار پرداختیم. پیشنهاد می شود به جهت آشنایی با دیگر مباحث بازرگانی و دریافت اطلاعات بیشتر، دیگر مطالب مفید و کاربردی وب سایت بازرگانی حسن زاده را مورد مطالعه قرار دهید. هدف اصلی از ایجاد این وب سایت افزایش سطح دانش بازرگانی می باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *