ظ
آشنایی با سیستم بافندگی

آشنایی با سیستم بافندگی

بافندگی پارچه از قدیمی ترین صنایعی می‌باشد که بشر به آن پرداخته است. به طور کلی فرایند بافندگی از دو یا چند نخ تشکیل شده است که در نهایت با روش های خاصی به پارچه تبدیل می‌شوند. صنعت بافندگی و پارچه در طول زمان های مختلف، دستخوش تغییرات زیادی شده و پیشرفت های چمشگیری در تولید پارچه و بافت آن نیز صورت پذیرفته است. به جهت آشنایی با سیستم بافندگی و همچنین ویژگی نخ های مورد استفاده در بافندگی با ما همراه باشید.

سیستم بافندگی و ویژگی نخ های مورد استفاده در بافندگی

سه روش اصلی برای تولید انواع پارچه وجود دارد: تار و پود، حلقوی و منسوجات بی بافت.

  • بافندگی تار و پودی: برای تولید انواع پارچه های چادری، کت و شلواری، ملحفه ای و… از بافندگی تار و پودی استفاده می‌شود. در این سیستم از دو نوع نخ تار و پود بهره می‌گیرند. رشته نخ هایی که در طول پارچه هستند، تار و نخ های بافته شده در عرض پارچه، پود نامیده می‌شوند. ویژگی های نخ تار عبارت است از: تمیز بودن، یکنواختی و بدون گره بودن. طول نخ های تار باید یکسان بوده و از استحکام کافی برخوردار باشند. ویژگی نخ های پود عبارت اند از: تمیز و یکنواخت بودن؛ همچنین به دلیل کشیدگی زیاد نخ پود بر روی ماسوره، این نخ ها باید محکم بوده و کشش نخ پود پیچیده شده بر روی ماسوره ها نیز یکسان باشد. البته بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که ماسوره‌ی نخ پود، باید دارای نخ ذخیره در خود باشد تا در زمان تعویض ماسوره در ماشین آلات اتوماتیک، دستگاه از کار نیفتد؛ همچنین الیاف به کار رفته در نخ پود نیز باید به خوبی با یکدیگر درگیر باشند.
  • بافندگی حلقوی: این نوع از بافندگی، روش بسیار آسانی برای بافتن نخ و تبدیل آن به پارچه است. یکی از ویژگی های این روش این است که شما می‌توانید حتی با یک بسته نخ نیز عملیات بافندگی خود را آغاز کنید. بافندگی حلقوی و بافندگی تار و پودی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. به طور کلی می‌توانیم بگوییم که نخ های مورد استفاده در بافندگی تار و پودی به نسبت نخ های مصرفی بافندگی حلقوی، استحکام بیشتر و کشش کمتری دارند. نکته بعدی در خصوص تفاوت های این دو روش این است که نخ های تار و پودی بر روی دوک های مخروطی پیچیده می‌شوند؛ در صورتی که نخ های حلقوی معمولا به صورت کلاف می‌باشند. با کمی آگاهی در خصوص نخ های مورد استفاده در تولید پارچه و جنس آن ها می‌توانید پارچه‌ی باکیفیت تر و همچنین پارچه بافی موفق تری داشته باشید.

مطالب فوق، تنها چکیده‌ای از دنیای بافندگی و سیستم آن بود. شما عزیزان علاقمند به دنیای بافندگی پارچه می‌توانید مطالب و مقالات بسیار مفیدی را در وب سایت بازرگانی حسن زاده جستجو کنید. تلاش ما در این بازرگانی همواره در راستای ارتقا آگاهی عمومی نسبت به انواع نخ و پارچه های مختلف می‌باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *