ظ
آشنایی با صنعت نساجی

آشنایی با صنعت نساجی

صنعت نساجی یکی از قدیمی ترین صنایع ایران است و در حال حاضر به عنوان دومین صنعت استراتژیک کشور شناخته می شود. این صنعت تاکنون علاوه بر برآورده سازی نیاز بازار های داخلی، در امر صادرات بسیار غنی عمل کرده است و بخش قابل توجهی از ذخایر ارزی صادرات را به خود اختصاص داده است. اولین کارخانه های صنعت نساجی مربوط به دوره قاجار و در شهرهای تهران و کاشان می باشد. داشتن مواد اولیه با کیفیت از اصلی ترین دغدغه های تولیدکنندگان این صنایع است.

صنعت نساجی چیست؟

این صنعت دربردارنده تمامی مراحل تولید الیاف، تبدیل آن به نخ و تبدیل نخ به پارچه می باشد. این صنعت فرایندهایی نظیر چاپ و رنگرزی بر روی پارچه را هم شامل می شود. صنعت نساجی در آغاز راه تنها برای تولید نخ استفاده می شد، اما در حال حاضر نقش مهمی در تولید انواع پوشاک دارد.

مواد اولیه صنعت نساجی

انواع الیاف های طبیعی و مصنوعی، نفت خام، ترفنالیک اسید و رنگ های شیمیایی از مهم ترین مواد اولیه نساجی می باشند. این الیاف از گونه های مختلفی مانند انواع پشم، پنبه نسوز، ابریشم، کتان و… تشکیل شده اند. هزینه های مربوط به تهیه مواد اولیه با هزینه های انواع منسوجات رابطه مستقیم دارد. هر چه این هزینه ها افزایش یابد بر قیمت کلی منسوجات افزوده می شود. استاندارد سازی خطوط تولیدی و هزینه های مربوط به واردات مواد اولیه، یکی از دغدغه های تولیدکنندگان این عرصه است.

صنعت نساجی

رنگ های کاربردی در صنعت نساجی

در رنگرزی پارچه، رنگ های طبیعی و مصنوعی به یک اندازه کاربرد دارند و شاید بتوان گفت که مواد شیمیایی نقش مهمی در تولید این رنگ ها دارد. روناس، وسمه و نیل از مواد رنگزای طبیعی هستند‌ که رنگ های تولیدی از هریک به شرح زیر است:

  • روناس: رنگ های ارغوانی، قرمز و بنفش رو به سرخی
  • وسمه: رنگ های آبی و بنفش
  • نیل: طیفی است شامل رنگ های آبی و سورمه ای

ابزار و ماشین آلات نساجی

کارخانجات نساجی کشور برای تولید نخ و پارچه نیاز به ابزار آلات به روز و ماشین های قدرتمند صنعتی می باشند؛ مثلا تولید پنبه علاوه بر ماشین الات، نیاز به سالن های تولیدی مجهز می باشد. تجهیزات و دستگاه های مربوط به این حوزه تا حدودی در کشور وجود دارند، اما در مواردی برای تجهیز این دستگاه ها و ماشین الات تولیدکنندگان نیاز به ورود تجهیزات از خارج از کشور دارند. این مسئله و افزایش نرخ ارز برای واردات کار را برای تولیدکنندگان سخت کرده است.

همان طور که گفته شد، صنعت نساجی یکی از مهم ترین صنایع ایران محسوب می‌ شود. شهر یزد به عنوان قطب اصلی صنعت نساجی کشور معرفی می شود و پس از آن مشهد، کاشان و اصفهان بیشترین فعالیت را در این زمینه دارند. شما می توانید جهت امور مربوط به گمرک از طریق راه های ارتباطی داخل سایت، با بازرگانی حسن زاده در ارتباط باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *