ظ
آشنایی با نخ ملانژ

آشنایی با نخ ملانژ

در صنعت پارچه، نخ های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام، الیاف و جنس مخصوص به خود را دارند؛ یکی از نخ های پر کاربرد و پر مصرف، نخ ملانژ بوده که این نخ محبوب از خانواده نخ های پروپلین و پلی استر می باشد. نخ های ملانژ از ترکیب دو یا چند نخ با یکدیگر تولید می شوند و باید با ترکیبی دقیق و نسبتی درست ریسیده شوند. برای آشنایی بیشتر با این نخ پر کاربرد با ما همراه باشید.

نخ ملانژ

همانطور که در بالا توضیح دادیم نخ ملانژ از ترکیب دو یا چند نخ با رنگ های گوناگون تولید و به مشتری عرضه می شود. رنگ های متضاد به کار رفته در این نخ، سبب ایجاد ترکیبی از رنگ های جدید شده که دارای زیبایی و جلوه ای خاص در پارچه می شود. رعایت این نکته ضروری است که ترکیب نخ ها با دقت زیاد انجام شود و با نسبتی صحیح با هم ترکیب شوند؛ چرا که توجه به این فرایند باعث ایجاد نخی مرغوب و با کیفیت می شود. برای تولید نخ های ملانژ، نحوه ترکیب نخ ها به دو صورت جوش ضعیف (کومینگل) و جوشی (مینگل) می باشد. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که منظور از ملانژ، حالت رنگ های نخ است؛ نه جنس نخ. عموما نخ ملانژ از ترکیب الیاف مصنوعی و الیاف پنبه ای (طبیعی) تولید می شود.

کاربرد نخ های ملانژ

نخ های ملانژ در بسیاری از پوشاک و لباس هایی که هر روزه مشاهده و از آن ها استفاده می کنیم به کار رفته است؛ مانند: تیشرت های مختلف، لباس های ورزشی، انواع لباس گرم و غیره. جالب است بدانید که این نوع نخ حتی در صنعت خودروسازی نیز برای تولید روکش صندلی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای نخ ملانژ، بسیار زیاد است و محبوبیت آن سبب شده تا موارد کاربرد آن در بین مشتریان، هر روزه در حال افزایش باشد.

پارچه ملانژ

پارچه ملانژ از نخ ملانژ تولید می شود. عموم مردم، پارچه ملانژ را پارچه ای به رنگ طوسی می شناسند. باید بگوییم که این باور غلط است و پارچه ملانژ می تواند هر رنگی باشد. در بعضی مواقع نخ های ملانژ به سفارش مشتری، ترکیب و ریسیده شده و بر اساس نیاز و کاربرد آن به پارچه ای مخصوص تبدیل می شوند. پارچه های تولیدی از نخ ملانژ را می توان به چندین دسته تقسیم کرد؛ پارچه ویسکوز ملانژ، پارچه اسپان ملانژ، پارچه ملانژ کج راه و… که هر کدام از انواع این پارچه ها کاربردهای مختلفی دارند و عموما در لباس های ورزشی و لباس های خانگی مصرف می شوند.

برای آشنایی بیشتر با انواع نخ های طبیعی و مصنوعی و به طور کلی صنعت منسوجات و پارچه، می توانید به وب سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه کنید. مقالات قرار گرفته در این وب سایت به طور کاملا خلاصه و در بعضی از موارد، مفصلاً گردآوری شده است تا نیاز مخاطبان و خوانندگان عزیز را برطرف سازد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *