ظ
آشنایی با واژه های اساسی بازرگانی خارجی

آشنایی با واژه های اساسی بازرگانی خارجی

امور تجارت بین الملل و خارجی شامل کار های مختلف و متفاوتی است که از طرفی به هم پیوسته هستند و مدیران بازرگانی و همه کسانی که در امر صادرات و واردات کالا مشغول هستند، الزاما باید با انواع مفاهیم در بازرگانی خارجی آشنایی کامل داشته و از نحوه کابرد آن ها مطلع باشند. به دلیل گستردگی امر بازرگانی خارجی، توضیح تمامی مفاهیم آن امکان پذیر نیست؛ بنابراین به تفسیر موارد کابردی تر و مهم تر می پردازیم. این مفاهیم می تواند دربرگیرنده تمامی مراحل بازرگانی خارجی باشد. جهت آشنایی بیشتر با این مفاهیم با ما همراه باشید.

مفاهیم در بازرگانی خارجی

آشنایی با واژه های اساسی یا مفاهیم در بازرگانی خارجی بسیار حائز اهمیت می باشد؛ چرا که برخی از واژه در امر بازرگانی خارجی کاربرد بیشتری دارند. این مفاهیم را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد. همان گونه که در مطالب فوق توضیح دادیم، به تفسیر مفاهیم اصلی و کاربردی می پردازیم. این مفاهیم شامل:

  • کارت بازرگانی: کارت بازرگانی یکی از کاربردی ترین واژه ها می باشد و به طور کلی تمامی بازرگانان با آن سر و کار دارند. کارت بازرگانی به مجوزی گفته می شود که طی آن شخصی حقیقی یا حقوقی _طبق ماده 3 قانون صادرات و واردات_ به مدت یک تا پنج سال بسته به درخواست متقاضی می تواند به تجارت بین الملل و خارجی بپردازند. این کارت توسط اتاق بازرگانی صادر می شود و باید به تایید سازمان بازرگانی استان برسد. از کاربرد های این کارت می توان به ثبت سفارش کالا و ترخیص آن، واردات از منطقه آزاد و اقدام به صادرات و واردات کالا به منظور تجارت اشاره کرد.
  • مناطق آزاد تجاری: مناطق آزاد تجاری شامل مناطقی محصور شده است که دارای امتیاز ویژه ای برای تسریع در حمل و نقل کالا های ورودی و خروجی می باشد. این مناطق محرکه هایی هستند که به منظور افزایش تجارت و صادرات ایجاد شده اند. مناطق آزاد تجاری بیشتر در سواحل دریاها قرار دارند.
  • تجارت متقابل: تجارت متقابل را می توان یکی از کهن ترین روش های تجارت خارجی دانست. این روش با امضای قرارداد های تجاری بین دو کشور به منظور افزایش مراودت تجاری صورت می پذیرد. این تجارت می تواند دو جانبه یا سه جانبه باشد. تجارت دو جانبه شامل خریدار و فروشنده می باشد. در این روش کشور وارد کنند در ازای دریافت کردن کالا، تماما کالا صادر می کند. در تجارت سه جانبه علاوه بر خریدار و فروشنده، واسطه ای نیز وجود دارد.
  • واردات: به ورود کالا به منطقه گمرکی کشور اتلاق می شود. واردات انواع گوناگونی دارد: واردات قطعی و موقت، ترانزیت و اجناس مرجوعی.

همان طور که پیش‌تر توضیح داده شد، در امر بازرگانی خارجی مفاهیم بسیاری وجود دارد که به اختصار به برخی از کاربردی ترین و مهم ترین آن ها پرداختیم. در دیگر مطالب ارائه شده در وب سایت منتخب بازرگانی حسن زاده می توانید به آشنایی با دیگر مفاهیم بازرگانی بپردازید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *