ظ
آشنایی با پلی استر اسپان

آشنایی با پلی استر اسپان

 

امروزه الیاف پلی استر یکی از پر طرفدارترین الیاف مصنوعی محسوب می شوند و با توجه به خواص زیادی که دارند از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. به طور کلی کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا بیشترین استفاده از الیاف پلی استر را دارند. مزیت های پارچه ها و نخ پلی استر اسپان باعث شده است که از این الیاف در صنعت پوشاک استفاده بسیاری شود. این الیاف به دلیل لطافتی که دارند، معمولا در تولید لباس های ورزشی به کار گرفته می شوند.

نخ پلی استر اسپان چیست؟

نخ اسپان معمولا از به هم تابیدگی رشته های کوتاه الیاف تولید می شود و به نام پلی استر نیز معروف است. نخ پلی استر اسپان به دو صورت خام و رنگی موجود می باشد و در اکثر سیستم های جوراب بافی و تخت بافی کاربرد دارد. این نخ ویژگی های مثبت بسیاری دارد؛ از مهم ترین ویژگی های نخ پلی استر اسپان، می توان به عدم چروک شدن آن، خواص زیبایی و یکپارچگی آن اشاره کرد. این نخ به دلیل صرفه اقتصادی و مقاوم بودن، در حال رواج یافتن است. همچنین از آن برای تولید پارچه تریکو استفاده می شود. از مزیت های استفاده از نخ پلی استر اسپان در تریکو، عدم تغییر رنگ آن در برابر نور خورشید و شست شو می باشد، اما معایب آن اعم از: جذب رطوبت کم (به دلیل آن پلی استری بودن آن) و هزینه های زیاد رنگرزی است که البته پیل شدن پارچه تریکو بعد از مصرف در البسه را نباید نادیده گرفت. به دلیل نیاز بازار به پارچه تریکو، نخ پلی استر (spun) به دو صورت تولید نخ پلی استر به شکل خام و تولید نخ پلی استر ویگوره، مورد آزمایش و تحقیق قرار گرفت.

نخ پلی استر فیلامنت چیست؟

نخ پلی استر فیلامنت که به نخ ترویرا، داکرون و… نیز معروف است، در اکثر لباس های ورزشی و راحتی کاربرد دارد. پرده بافی و فرش ماشینی از دیگر صنایع تولیدی توسط این نخ می باشد. این نخ ها را می توان در انواع براق، مات و نیمه مات مشاهده نمود. معمولا جنس پارچه های تولید شده توسط این نخ، کشسانی است.

نخ های پلی استر به دلیل کاربرد های فراوانی که دارند، بازارهای جهانی هر روز خواهان عرضه بیشتر با تنوع رنگی بیشتر هستند. میزان تقاضا برای این الیاف به حدی است که حجم بسیار زیادی از بازار الیاف آمریکا و اروپا، در انحصار این الیاف است.

 وب سایت بازرگانی حسن زاده، توانسته گام بسیار موثری برای افزایش سطح دانایی افراد نسبت به دنیای بی کران الیاف ها بردارد و مطالب و مقالات بسیار مفیدی را به صورت کاملا رایگان در اختیار افراد علاقه مند قرار بدهد. برای دستیابی به این اطلاعات کاربردی، کافی است با مراجعه به وب سایت مذکور، نسبت به مطلب مورد نیاز خود، جستجو های لازم را انجام دهید. هم چنین اطلاعات بسیار کاربردی در خصوص دیگر صنایع نیز وجود دارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *