ظ
اصطلاحات بازرگانی و گمرکی(قسمت سوم)

اصطلاحات بازرگانی و گمرکی(قسمت سوم)

آشنایی با اصطلاحات بازرگانی و گمرکی و بانکی یکی از مهم ترین عوامل ورود به حوزه تجارت محسوب می شود. کج فهمی در هر یک از این اصطلاحات ممکن است مشکلات بزرگی را در امر صادرات و واردات کالا به وجود آورد. بازرگانی حسن زاده با سابقه فعالیت بالا در گمرک می تواند گزینه خوبی برای انجام امور تجاری باشد. مقاله زیر با هدف آشنایی با اصطلاحات بازرگانی و گمرکی و بانکی گرداوری شده است.

کارنه ا.ت.ا

مدرکی جهت ورود موقت بین المللی می باشد که اگر شخصی قصد ورود موقت کالایی جهت شرکت در نمایشگاه را داشته باشد، از طریق این مدرک ملزم به انجام تشریفات گمرکی نیست.

کارنه تیر

کارنه تیر سندی صادر شده از مبدا است که مربوط به ترانزیت بین المللی کالا از راه زمینی می باشد. طبق این سند، نیازی به انجام تشریفات ترانزیت جهت عبور از کشور های بین راه نیست.

کارنه دو پاساژ

گذرنامه ای برای وسیله حمل و نقل جاده ای است که از آن جهت ورود موقت به کشورها استفاده می گردد.

ترخیص کالا

کنوانسیون کیوتو

اصطلاحی است که در ارتباط با کنوانسیون بین المللی جهت هماهنگی و تسهیل روش های گمرکی به کار گرفته می شود و در سال 1973 توسط شورای همکاری گمرکی کیوتو تایید شده است.

کنوانسیون سیستم هماهنگ شده

عهد و پیمانی است که تمامی کشور های عضو سازمان جهانی گمرک با هدف انجام طبقه بندی کالا های تجاری به آن پیوسته اند. ایران هم از سال 1374 به این کنوانسیون پیوسته است.

کنوانسیون نایروبی

اصطلاحی مرتبط با کنوانسیون بین المللی همکاری متقابل اداری است که با هدف جلوگیری تجسس و کیفر تخلفات گمرکی انجام می پذیرد.

آربیتاژ

شرایطی است که براساس آن قیمت یک ارز در کشور های مختلف متفاوت است.

اعتبارات اسنادی LC

بانک گشایش کننده اعتبار در قبال بانک فروشنده تعهدی را بر عهده می گیرد که طبق آن در ازای دریافت اسناد و مدارک از بانک فروشنده، وجوه اعتبار را به وی پرداخت کند. اعتبار اسنادی به دو حالت برگشت پذیر و برگشت ناپذیر موجود است.

اعتبار اسنادی یوزانس

در صورت تحقق شرایط اعتبار به حالت مدت دار، از سوی بانک کارگزار پرداخت مبلغ کالا به فروشنده انجام می پذیرد.

اعتبار اسنادی غیر فعال

نوعی اعتبار گشایش شده است که به ذینفع ابلاغ می گردد، اما از آن جا که دارای شرایط مشخصی می باشد، تنها در صورت تحقق شرایط مندرج شرایط این اسناد فعال می شود.

سند CRF

سندی گمرکی است که نشان دهنده تأیید قیمت کالا در مبدا توسط شرکت بازرسی است. این سند توسط شرکت های بازرگانی کالا صادر می گردد.

فرم MD

اظهارنامه ای جهت تایید کالا طبق ضوابط استاندارد تولید می باشد.

فرم SD

طبق این سند، تولید کننده کالا به صورت کتبی تایید می کند که کالای تولیدی براساس استاندارد درخواستی تولید شده است.

فرم S.A.D

سندی گمرکی است که با هدف یکسان سازی جمع آوری داده ها و پردازش ماشینی آن طراحی شده است.

معامله Bay Back

طبق این معامله یک کشور با ارائه دانش فنی، ماشین آلات و تجهیزات خود به کشوری دیگر از او می خواهد که کالای تولید شده توسط این ابزار را به کشورش بازگرداند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *