ظ
اصطلاحات بازرگانی و گمرکی(قسمت دوم)

اصطلاحات بازرگانی و گمرکی(قسمت دوم)

ورود به دنیای صادرات و واردات نیاز به آشنایی با اصطلاحات بازرگانی و گمرکی و بانکی دارد. عدم شناخت مسائل مربوط به این حوزه سبب ایجاد مشکلات متعددی خواهد شد. جهت آشنایی با اصطلاحات بازرگانی و گمرکی و بانکی، با ما همراه باشید.

 

اعلامیه ارز

یک سند بانکی است که نمایانگر مبلغ ارز منتقل شده جهت خرید کالا و هم ارز ریالی آن و تاریخ اعتبار آن می باشد.

پروفورما

لیست خریدی است که توسط فروشنده از مبدا صادر می گردد و به عناوینی نظیر پیشنهاد فروش، شرایط فروش و تعیین ارزش کالا اشاره دارد. پروفورما در واقع نوعی پیش فاکتور است.

بار نویسی

مأمورینی که وظیفه تخلیه بار از وسائل نقلیه را دارند، ریز کالاها را درج می کنند تا این لیست بعدا با مانیفست و بارنامه مقایسه شود.

اصطلاحات بازرگانی و گمرکی

بار انداز

محلی سر پوشیده جهت حفاظت از کالاها در برابر باران و برف و یا تابش آفتاب مستقیم است.

دمپینگ

دمپینگ به معنی عرضه کالا با هزینه ای پایین تر از قیمت نهایی تولید آن کالا و یا با استفاده از سوبسید های غیر معمول در بازار خارجی است.

کابوتاژ

کابوتاژ به معنی انتقال یک کالا از بندر کشوری به بندری دیگر و از گمرکی به گمرکی دیگر است که از طریق آبراه های داخلی و یا کشور همجوار صورت می گیرد. کابوتاژ دارای دو اظهارنامه است که یکی در هنگام خروج کالا از مرز و دیگری هنگام ورود کالا به گمرک یا مرز تنظیم می گردد.

درابک

عبارت است از هزینه حقوق و عوارض ورودی که سبب روش درابک مسترد می گردد.

ترانسشیپ

روشی گمرکی است که از طریق آن کالاها تحت نظارت گمرک از وسیله حمل و نقل ورودی به وسیله حمل و نقل خروجی انتقال داده می شوند. این عمل در یک دفتر گمرکی توام جهت ورود و صدور انجام می پذیرد.

تعهد ترانزیت

سندی تنظیم شده توسط گمرک است که طبق آن کالاها به صورت ترانزیت گمرکی و بدون پیش پرداخت حقوق و عوارض ورودی حمل می شوند.

عوارض و ارزش افزوده

از بعضی از کالا های وارداتی علاوه بر حقوق گمرکی، مبلغی به عنوان عوارض و ارزش افزوده براساس مصوبات هیئت وزیران طبق قانون انحصار تجارت خارجی، قانون مقررات واردات و صادرات و قانون مربوط به امور گمرکی اخذ می گردد که به عنوان عوارض و ارزش افزوده از آن نام می برند.

فله

به کالاهایی گفته می شود که بدون لفاف در کشتی ها، کامیون های اتاق دار و واگن های قطار حمل می شوند. گندم، حبوبات و شکر از آن دسته از کالاهایی هستند که به صورت فله حمل می شوند.

وزن قانونی

وزن قانونی، وزنی است که براساس قانون جهت اهدافی مشخص، تعیین می شود. طبق قانون گمرک این وزن عبارت است از وزن ناخالص (وزن کالا به همراه ظرف) منهای وزن تقریبی ظرف. وزن حاصل جهت محاسبه حقوق گمرکی و عوارض ورودی به کار گرفته می شود.

سیاهه تجاری

صورت حساب یا لیستی است که از طریق آن مبلغ کالا به حساب خریدار منظور می گردد. هر سیاهه باید شامل موارد زیر باشد:

مشخصات خریدار و فروشنده، تاریخ، مشخصات و مقدار کالا، هزینه های اضافه شده ای که در قیمت منظور نشده است، وزن کالا، تعدادبسته ها، شماره حمل، قیمت کالا، شماره سفارش و دیگر موارد.

اگر قصد تجارت فرامرزی را دارید، بازرگانی حسن زاده بهترین گزینه برای انجام امور گمرکی است. بهتر است پیش از ورود به این عرصه، جهت آشنایی با اصطلاحات بازرگانی و گمرکی و بانکی، مطالعات لازم را انجام دهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *