ظ
اصطلاحات بازرگانی و گمرکی

اصطلاحات بازرگانی و گمرکی

داشتن یک صادرات و واردات خوب نیاز به آشنایی با اصطلاحات بازرگانی و گمرکی و بانکی دارد. عدم آشنایی در این زمینه ممکن است موجب بروز مشکلاتی در این حوزه شود. در ادامه به توضیح و تفسیر این اصطلاحات می پردازیم.

ارزش کالای صادراتی در گمرک

قیمت تمامی کالاهایی که برای صادرات به گمرک فرستاده می شوند، براساس قیمتی که توسط مرجع رسمی دولتی مقرر شده، اعلام می گردد و در قالب یک فهرست قیمتی در اختیار بانک، گمرک و سایر سازمان ها قرار می گیرد. علت اصلی این روش قیمت گذاری کالا های صادراتی و ملزم کردن همه ی صادرکنندگان به آن، تعیین قیمتی مشخص برای یک کالا است. اگر خود صادرکنندگان اختیار تعیین قیمت کالا را داشته باشند، امکان تفاوت قیمت ها در گمرک بسیار زیاد است.

ارزش کالای ورودی در گمرک

ارزش کالای ورودی در گمرک به عواملی مانند قیمت خرید کالا در مبدا، هزینه بیمه، حمل و نقل و باربری (بهای سیف) و تمامی هزینه های مربوط به افتتاح حساب، مدل و علامت گذاری بازرگانی و سایر هزینه های جانبی تا زمان ورود کالا به اولین دفتر گمرکی بستگی دارد. این هزینه ها براساس سیاهه خرید و اسناد تسلیمی صاحب کالا معین می شود و طبق نرخ ارز و برابری های تعیین شده از سوی بانک مرکزی، در زمان تسلیم اظهار نامه اعلام می گردد.

اصطلاحات بازرگانی و گمرکی

اسناد حمل

بارنامه در واقع همان سند قرارداد حمل، دریافت کالا و سند مالکیت آن است. این سند در هنگام خسارت از شرکت بیمه، به عنوان پشتیبان عمل می کند. در بارنامه باید موارد زیر قید شده باشد:

شرح کالا، بندرهای بارگیری، مشخصات حامل کالا، مشخصات گیرنده کالا، مشخصات کشتی حامل، تاریخ صدور کالا، شماره های تجاری و دیگر موارد.

اسناد نادرست

این مورد شامل اسنادی است که ویژگی های کالا به درستی در آن قید نشده است و صاحب کالا با هدف حقوق گمرکی کمتر، پرداخت عوارض کمتر و سود بازرگانی بیشتر از ارائه خصوصیات اصلی کالا خودداری نموده است و کالایی دیگر را به جای آن معرفی کرده است.

اسناد مثبته گمرکی

این مورد شامل اسنادی می شود که در آن ها تمامی امور مربوط به ورود کالا طبق قوانین کشور، انجام تشریفات گمرکی، پرداخت هزینه های مربوط به ورود قطعی کالا و دیگر موارد به صورت کامل انجام شده است.

اظهارنامه کالا

این اظهارنامه براساس قوانین گمرک تعیین می گردد. طبق این اظهارنامه افراد ذینفع، قوانین گمرکی را که باید پیرامون کالا اجرا گردد را قید می کنند و مشخصاتی که گمرک برای اجرای آن روش الزامی می داند را ذکر می نمایند.

اظهارنامه گمرکی

این اظهارنامه شامل ارائه تمامی اطلاعات مورد نیاز گمرک نسبت به یک کالا به روش تعیین شده از طرف گمرک می باشد.

اظهارنامه ورود و خروج

این اظهارنامه باید توسط مسئول وسیله حمل و نقل در هنگام ورود یا خروج وسیله حمل و نقل به مقامات گمرکی داده شود. مشخصاتی که در این اظهارنامه وجود دارد عبارتند از: مسیر سفر، بار، کارکنان، مسافران و دیگر موارد.

موارد فوق بخشی از آشنایی با اصطلاحات بازرگانی و گمرکی و بانکی می باشد. شما می توانید برای امور مربوط به گمرک، به بازرگانی حسن زاده مراجعه کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *