ظ
انواع پارچه

انواع پارچه

پارچه‌ها

پارچه‌هایی که برای پروسه‌های صنعتی به سبب ویژگی‌های خاص آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند را  پارچه‌های صنعتی یا فنی می گویند. این پارچه‌ها شامل ساختارهایی مناسب برای استفاده در اتومبیل ها، داروسازی و پزشکی، تقویت کننده‌های سد خاکی، محافظت برای محصولات کشاورزی و … هستند. از نظر آزمایشگاهی ثابت شده است که بافتن نخ‌هایی با روکش نانو سیم‌های اکسید زینک می‌تواند سبب تولید نیرو از لرزش و حرکت  شخص و یا محیط اطراف شود.

طراحان پارچه و مد

بیشتر طراحان مد به واسطه‌ی طرح پارچه می‌توانند بهترین طراحی را ارائه دهند. به عنوان نمونه  پارچه‌های ارمنی، و امیلو پوچی را تنها از  نقش و طرح آنها به راحتی می‌توان تشخیص داد.

بازرگانی حسن زاده آماده دریافت پیشنهادات شرکت‌های خارجی و مشتریان خلاق در زمینه‌ی تولید محصولات با کیفیت، جهت پیش رو بودن در صنعت مد و پوشاک می‌باشد.

انواع پارچه و منابع آن

پارچه‌ها را می‌توان از مواد متفاوتی تهیه کرد. این مواد را می‌توان از ۴ منبع اصلی به‌دست آورد: پشم و ابریشم حیوانات، پنبه، کتان، کنف گیاهان، مواد معدنی همچون آزبست، الیاف گلس و مواد مصنوعی مثل نایلون، پلی استر و آکریلیک. در گذشته تمام پارچه‌ها از الیاف طبیعی مانند گیاهان و حیوانات و مواد معدنی ساخته می‌شدند.

 

منسوجات با منشأ حیوانی اغلب از خز، پوست، مو و یا ابریشم (در کرم‌های ابریشم) تولید می‌شوند. کاموای پشمی از الیاف پشم تیت شده (زده شده) و غیر موازی به‌دست می‌آید  و در صورت تابید شدن، به کامواهای نازک‌تر از الیاف بلندتر تبدیل می‌شود. پشم معمولاً در تهیه‌ی لباس‌های گرم کاربرد دارد.

 

برای تهیه‌ی انواع لباس‌های گرم از قبیل کت، ژاکت، کت بارانی و… از مو و یا خز که منسوجات حیوانی هستند استفاده می‌شود. می‌توان به پشم آلپاکا، پشم ویکونا، پشم لما و شتر اشاره کرد که در تهیه ی پوشش‌های گرم بیشتر کاربرد دارند.

از گوش داخلی نوعی گاو در اسکاندیناوی در سال‌های ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد پشمی بنام ایویوت گرفته  و در تهیه‌ی وادمال که نوعی لباس گرم و ضخیم است استفاده می‌شد.

پارچه با منشأ گیاهی

برای تولید منسوجات با منشأ گیاهی گاه از کل گیاه و گاه از بخشی از گیاه استفاده می‌شود. به عنوان نمونه کاه، علف، شاهدانه و سیسال  در تولید طناب استفاده می‌شوند. در دوتای اولی کل گیاه برای این کار استفاده می‌شود و در دوتای بعدی تنها بخشی از آنها یعنی فیبرها و الیاف تنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیف نارگیل (الیاف نارگیل) نیز برای تولید ریسمان و حصیر، پادری، جارو و موارد مشابه استفاده می‌شود.

از بامبو و کاه برای ساختن کلاه استفاده می‌کنند. همچنین کاهی که از علف به دست می‌آید، برای پر کردن داخل برخی وسایل مثل چوب پنبه مورد مصرف قرار می‌گیرد.

گیاهانی همچون پنبه، کتان، شاهدانه و کنف و حتی الیاف بامبو، تمام گیاه برای تولید لباس و انواع پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *