ظ
اهمیت صادرات صنعت نساجی

اهمیت صادرات صنعت نساجی

بازار صادرات صنعت نساجی و پوشاک، با تمام چالش‌ها و مشکلاتی که دارد همیشه در حال پیشرفت و ترقی است و ورود به آن بهترین انتخاب در عصر تجاری امروز است. صنعت نساجی یکی از مهم‌ترین صنایع دنیا محسوب می‌شود و به دلیل مزایایی که دارد، اکثر کشورهای توسعه یافته به دنبال کسب سهمی بزرگ از این بازار می‌باشند. چین، آمریکا، هند، آلمان و ترکیه، نمونه‌ای از کشورهایی هستند که در سال ۲۰۱۸ به عنوان بزرگ‌ترین صادر کنندگان پوشاک معرفی شدند. این کشورها نقش مهمی در دنیای نساجی و پوشاک دارند. در واقع می‌توان گفت اصلی‌ترین تحولات در این صنعت وابسته به این کشورها می‌باشد.

اهمیت صنعت نساجی در کشور

صنعت نساجی، یکی از اصلی‌ترین صنایع ایران است و نقش قابل توجهی در اقتصاد کشور دارد. این صنعت دو درصد سهم در خلق ارزش افزوده و 5/6 درصد سهم در اشتغال زایی کشور را داراست. همچنین صادرات صنعت نساجی، عاملی مهم بر درآمد ارزی کشور محسوب می‌شود. متأسفانه در سال‌های اخیر بحران اقتصادی، موجب تعطیلی حدود ۵۰ درصد از کارخانجات این صنایع شده است و  این موضوع علاوه بر ضعیف کردن پایه‌های اقتصادی کشور، تأثیر زیادی بر زندگی مردم داشته است زیرا تعطیلی کارخانه‌ها موجب بیکاری قشر زیادی از افراد جامعه شده است.

 

مشکلات صنعت نساجی در ایران

گسترش صنعت نساجی می‌تواند تأثیر زیادی در اقتصاد داخلی داشته باشد و صادرات صنعت نساجی امکان توان رقابتی کشور را بالا می‌برد. صنعت نساجی در ایران به عوامل بسیاری وابسته است و عدم شرایط مناسب هر یک از این عوامل، موجب اختلال در صنایع نساجی می‌شود. در ادامه به توضیح اصلی‌ترین مشکلات این صنعت می‌پردازیم.

آشنایی با نخ ویسکوز ریون فیلامنت

·         تهیه مواد اولیه

پنبه، اصلی‌ترین ماده اولیه در تولیدات نساجی محسوب می‌شود. پنبه‌های داخلی با الیافی کوتاه از کیفیت مطلوبی برای این صنعت برخوردار نیستند و به دلیل حمایت از تولید داخلی استفاده از پنبه‌های وارداتی با موانع و هزینه‌های بالایی رو به رو است. متأسفانه در حال حاضر تأمین پنبه مورد نیاز صنایع نساجی با چالش‌های بسیاری مواجه می‌باشد که این امر موجب دغدغه تولیدکنندگان شده است.

·         فرسودگی تجهیزات و ماشین آلات

اکثر ماشین آلات بخش ریسندگی و بافندگی، قدیمی و کهنه هستند و با مشکلات و خرابی‌های زیادی مواجه می‌شوند. تحریم‌های اعمال شده علیه ایران باعث عدم تجهیز این دستگاه‌ها شده است.  فرسودگی این ماشین آلات، از کیفیت محصولات تولیدی کاسته و باعث کاهش توان رقابتی و صادرات صنعت نساجی شده است.

 

·         قاچاق کالا و واردات بی رویه

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این عرصه، مسئله قاچاق کالا و واردات بی رویه از خارج است. این موضوع آسیب زننده، تأثیر زیادی بر روند پیشرفت و توسعه تولیدات داخلی دارد و امری تهدید کننده برای آینده صنعت نساجی محسوب می‌شود. عدم پیگیری این مشکل و بی تدبیری در این مسیر، بسیار خطیر و غیر قابل جبران خواهد بود.

شما می‌توانید جهت اطلاع از شرایط مربوط به واردات و صادرات صنعت نساجی با مشاوران بازرگانی حسن زاده در ارتباط باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *