ظ
برخی از قوانین صادرات و واردات ایران

برخی از قوانین صادرات و واردات ایران

در هر نظام و سیستمی، قوانین و مقررات مشخصی برای نظارت بر اجرای مسئولیت ها وجود دارد که به عنوان یک اصل مهم در سیستم مدیریتی سازمان به کار گرفته می شود. برای مثال برای کشورهایی که در فرایند توسعه قرار دارند، وضع تعرفه های تجاری ضروری است، زیرا تعرفه های تجاری با برقراری تعادل و توازن در تجارت، سبب تحقق اهداف بازرگانی و اقتصادی کشور می شوند. در کشور ایران نیز قوانین مشخصی نظیر قوانین صادرات و واردات، برای تبادل ارتباطات تجاری وضع شده است. در ادامه به معرفی قوانین مربوط به صادرات می پردازیم.

شماری از مهمترین قوانین صادرات

طبق قوانین صادرات، کالاهای صادراتی به سه دسته ی کالا مجاز، کالا مشروط و کالا ممنوع تقسیم بندی می شوند. براساس این قوانین برای صدور کالا مجاز، نیاز به کسب مجوز نیست. کالا مشروط برای صدور نیازمند دریافت مجوز است و امکان صدور کالا ممنوع وجود ندارد. نوع این کالاها براساس آیین نامه ی تصویب شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود.

  1. همه ی بازرگانان برای امر تجارت باید کارت بازرگانی داشته باشند. این کارت ها توسط اتاق بازرگانی ایجاد و پس از تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادر می گردد.
  2. تغییرات آئین نامه اجرایی و جداول مربوط به قوانین صادرات و واردات پیش از پایان هر سال باید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شود و پس از تایید هیئت وزرا به مردم ابلاغ گردد.
  3. وزارتخانه های تولیدی موظفند با در نظر گرفتن اقتضای کشور در سال آینده و نیازهای داخلی، پیشنهادات خود را در جهت شرایط صدور و ورود محصولات مشابه داخلی تا پانزدهم بهمن ماه هرسال، به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند.

برخی از وظایف دولت در امر صادرات

دولت وظیفه دارد در آیین نامه اجرایی نکات مربوط به مبادلات مرزی را مشخص کند. این نکات عبارتند از:

  1. نقاطی از حاشیه های مرزی که ساکنان آن، اجازه ی مبادلات مرزی را دارند.
  2. مقدار و نوع کالاهای قابل صدور توسط خانواده های مرزنشین، کارگران ایرانی شاغل دارای مجوز در خارج، پیله وران مرزی، ملوانانی که بین سواحل ایران و سایر کشورها تردد می کنند.
  3. شرایطی که باید اشخاص و گروه های ذکر شده داشته باشند.
  4. شرایط ورود و صدور کالا و انجام تعهدات.
  5. دولت این اختیار را دارد که براساس استعداد محلی، ضرورت اشتغال و بهبود روابط تجاری با کشورهای همسایه، اقدام به ایجاد بازارچه های مرزی کند.
  6. وضع و گرفتن هر گونه عوارض از کالاهای صادراتی به وسیله ی مقامات محلی و استانی ممنوع است و افراد مرتکب این عمل، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.
  7. دولت این اختیار را دارد که وجوهی را در بودجه سنواتی منظور و تحت عنوان تشویق صادرات، به صادرکنندگان پرداخت کند.

موارد فوق بخشی از قوانین صادرات کشور ایران است که همه ی تجار و صادرکنندگان کالا موظف به رعایت آن می باشند و لازم است در این چارچوب فعالیت داشته باشند. بازرگانی حسن زاده با کادری معتبر و تعهد کاری بالا، بهترین گزینه برای دریافت و صدور کالاهای گمرکی می باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *