ظ
تحلیل نساجی ایران (قسمت اول)

تحلیل نساجی ایران (قسمت اول)

صنعت نساجی در توسعه یافتن کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیا، نقشی مهم و حیاتی داشته است.  به طور حتم می‌توان گفت بیشتر این کشورها پیشرفت صنعتی خود را مدیون صنعت نساجی هستند. در کشور ایران صنعت نساجی، قدمتی دیرینه دارد و از دیرباز از محرک‌های اصلی اشتغال زایی به شمار می‌آید. به دلیل اهمیت موضوع صنعت نساجی، قصد تحلیل صنعت نساجی در ایران را داریم؛ چرا که به دلیل وجود معضل بیکاری در کشور، با تحلیل این صنعت می‌توان به رفع مشکلات از این دست کمک شایانی کرد.

صادرات

طبق آمارهای به دست آمده از عملکرد صادرات اجناس زیر مجموعه نساجی، رقم این صادرات حدود 1150 میلیون دلار (190 هزار تن کالا) بوده است. از این مقدار سهم فرش دستبافت ایرانی 350 میلیون دلار می‌باشد که از لحاظ وزنی حدود 6 هزار تن می‌باشد. این مقدار به نسبت سال‌های اخیر، افزایش 19 درصدی در ارزش و 8 درصدی در وزن کالا داشته است. این نشان دهنده رشد اقتصادی در صنعت فرش و صادرات آن است. هم چنین صادرات چرم نیز سهمی در حدود 62 میلیون دلار دارد و از لحاظ وزن در حدود 8 هزار تن می‌باشد که به نسبت سال‌های گذشته 4 درصد در ارزش و 16 درصد در وزن افزایش داشته است. از دلایل پیشرفت و افزایش این مقدار صادرات می‌توان به مواردی چون:

  1. کاهش تقاضای داخلی: کاهش تقاضای داخلی و به دنبال آن رکود، اولین عامل افزایش صادرات است. با این شرایط تولیدکنندگان به امر صادرات روی آورنده‌اند.
  2. عرضه مواد اولیه در بورس: عرضه مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان و کارخانه جات‌ها در بورس، با ایجاد شرایط آسان‌تر، باعث رشد تولیدات داخلی و به دنبال آنافزایش صادرات شده است.
  3. افزایش پلی‌پروپیلن: افزایش صادرات کیسه‌های پلی پروپیلن به کشورهای همسایه نظیر عراق و افغانستان، یکی دیگر از دلایل رشد اقتصادی صنعت نساجی بوده است.

انواع نخ

حضور شرکت‌های خارجی در ایران

در تحلیل صنعت نساجی در ایران، نباید از حضور شرکت‌های خارجی و تأثیرات مثبت آن‌ها غافل شد. به این صورت که با ورود شرکت‌های خارجی و واردات برخی از کالای با کیفیت نساجی، باعث می‌شود که تولیدکنندگان داخلی در جهت افزایش سطح کیفیت کالاهای خود اقدام کنند، البته باید ای مهم را هم در نظر داشته باشید که نقش دولت در حمایت از تولیدکنندگان داخلی و کارخانه جات‌ها را نباید نادیده گرفت؛ زیرا وقتی این اقدام سازنده است که دولت با هموار کردن راه تولید و دادن تسهیلات مورد نیاز به تولیدکنندگان، انگیزه‌ی لازم برای بهبود بخشیدن کسب و کار را در آن‌ها ایجاد کند.

موارد فوق تنها بخش اول تحلیل صنعت نساجی در ایران بود، برای دست یابی و مطالعه بخش‌های دیگر آن، می‌توانید به وب سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه فرمایید. بازرگانی حسن زاده پیشرو در زمینه آگاهی بخشی مفاهیم بازرگانی و تحلیل آن است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *