ظ
ترمه چیست؟

ترمه چیست؟

عده ای بر این باورند که ترمه اولین بار در آسیای مرکزی به وجود آماده است، اما طبق اسناد و روایات معتبر، شروع ترمه‌بافی به دوران صفویه باز می گردد. ذوق و سلیقه ایرانیان در طرح و بافت این پارچه ستودنی است. این هنر زیبا در زمان شاه عباس صفوی بسیار رونق یافت؛ به طوری که شهرتی جهانی کسب کرد و به عنوان یکی از کالا های صادراتی ایران معروف شد.

ترمه چیست؟

ترمه نوعی پارچه است که از آن به عنوان یکی از صنایع دستی نساجی گران بهای ایران یاد می شود. اصلی ترین رنگ های کاربردی در ترمه سبز، قرمز، عنابی، نارنجی و مشکی می باشد و طرح های شاه عباسی، بته جقه‌، بته بادامی و راه راه از پر طرفدارترین طرح های پارچه ترمه هستند. الیاف به کار گرفته شده در این پارچه، ابریشم و پشم مرغوب است که بهترین کیفیت ممکن را دارند. این پارچه زیبا و سنتی به عنوان یکی از پارچه های معروف ایرانی در انواع لباس های محلی نیز کاربرد دارد.

انواع ترمه

شال چهارقدی: این نوع از ترمه برای روسری یا بقچه به کار گرفته می شود که در دو طرح ترنجی و گلدار وجود دارد.

شال راه راه: در دو حالت راه راه پهن و باریک موجود است و بسته به سلیقه افراد انتخاب می گردد.

شال امیری: یکی از شال های اعلای کشمیر است و جزء انواع درباری می باشد. طرح های این نوع معمولا بته جقه و شاخ گوزنی است.

شال زمردی: یکی از شال های اعلای کشمیر است و معمولا به رنگ سبز زمردی و طرح بته جقه ایجاد می شود.

شال یزدی: ترمه یزد از معروف ترین انواع این پارچه است و معمولا قدیمی و نایاب می باشد. طرح های این نوع ترمه، شاه عباسی و راه راه است.

ترمه چیست؟

کاربرد ترمه

با توجه به علاقه مردم به این پارچه در دوران صفویه، از ترمه در انواع لباس های فاخر، پرده، جانماز و… استفاده می شده است و معمولا درباریان لباس هایی از جنس ترمه به تن می کردند. در واقع این پارچه نوعی پارچه اشرافی محسوب می شد. امروزه نیز از ترمه در مواردی نظیر رومیزی، مبلمان و پشتی استفاده می شود. این پارچه در حال حاضر هم بسیار مورد علاقه ایرانیان است و گاهی به عنوان هدیه در مراسمات رسمی و خانوادگی به کار گرفته می‌ شود.

نگهداری و شستشو

پارچه ترمه به دلیل تراکم زیاد و بافت مستحکمی که دارد از مقاومت بالایی برخوردار است، اما توجه داشته باشید که نور مستقیم و رطوبت بالا باعث رنگ پریدگی این پارچه زیبا می شود. همانطور که پارچه های پشمی در برابر بید زدگی محافظت می شوند، از انوع پارچه نیز باید محافظت شود؛ زیرا بید دشمن این نوع پارچه است. نفتالین بهترین روش برای جلوگیری از بید زدگی پارچه ها می باشد. خشکشویی، بهترین روش برای شستشوی ترمه است؛ زیرا این پارچه در برابر دمای بالای آب و مواد شوینده بسیار آسیب پذیر است.

بازرگانی حسن زاده یکی از با تجربه ترین بازرگانی های مربوط به واردات و صادرات کشور است. شما می توانید جهت اطلاع از شرایط مربوط به صادرات و واردات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *