ظ
تولید و صادرات ابریشم

تولید و صادرات ابریشم

یکی از مهم ترین منسوجات صنایع نساجی، ابریشم است. الیاف ابریشم به دلیل استحکام (۹۸ درصد از ابریشم را پروتئین تشکیل می‌دهد) و شفافیتی که دارد، در صنعت فرش بافی و پوشاک بسیار کاربرد دارد. بیشترین حجم تولید و صادرات ابریشم در آسیا قرار دارد؛ که حدود ۹۰ درصد سهم تولید جهانی را در بر می‌گیرد. این مقدار ابریشم بیشتر در سه کشور چین، هند و ایران تولید می‌شود. این امر بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که در بازار جهانی متقاضیان زیادی دارد. جهت آشنایی با این سه کشور و تولیدات ابریشم آن ها با ما همراه باشید.

چین

سهم چین در تولید ابریشم جهان، حدود ۱۵۰ هزار تن است و می‌توان آن را بزرگ ترین تولید کننده ابریشم دنیا دانست. دلیل آن نیز وجود به روزترین تجهیزات نساجی و نیروی کار فراوان است. صنایع نساجی و ابریشم چین در رتبه نخست دنیا قرار دارد و به طور کلی، چین نیمی از سهم بازار جهانی نساجی را در اختیار دارد؛ همچنین در تولید و صادرات تمامی زیر مجموعه های صنعت نساجی موفق می‌باشد.

هند

هند از لحاظ تولید ابریشم، با تولید تقریبی ۳۰ هزار تن در سال، در رتبه دوم دنیا قرار دارد. صنعت نساجی و صادرات ابریشم هند در بین چند کشور برتر دنیا قرار می‌گیرد. این کشور با درآمد ۴۰ میلیارد دلاری از صادرات صنعت نساجی، جایگاه پنجم دنیا را از آن خود کرده است. اولین دلیل موفقیت هند در کسب این جایگاه و رسیدن به این مقدار صادرات، استفاده از فناوری های جدید و پیچیده برای تولید و عرضه انبوه‌ی پوشاک و پارچه است.

ایران

ایران از حیث تولید ابریشم، با تولید ۱۵۰ تن در سال، در بین سه کشور برتر آسیا و جایگاه هشتم دنیا قرار دارد. سابقه‌ی دیرینه‌ ایران در نوغانداری باعث شده تا کشور عزیزمان در تولید و صادرات ابریشم عملکرد خوب و قابل قبولی داشته باشد. استان های خراسان رضوی، گیلان، اصفهان و مازندران از مهم ترین قطب های تولید ابریشم در ایران می‌باشند. استان گیلان اولین و خراسان رضوی دومین استان از نظر حجم تولید هستند. برای بهبود و پیشرفت تولید ابریشم باید بیشتر روی بخش تولید و به‌روز کردن تکنولوژی و تجهیزات تمرکز کرد؛ البته در سال های اخیر، به رغمِ نبود تمهیدات و نظارت لازم بر واردات ابریشم، شاهد کاهش تولیدات ابریشم در ایران بوده‌ایم. واردات ابریشم نامرغوب و بی کیفیت، یکی دیگر از آسیب هایی است که به صنعت نساجی و فرش بافی کشورمان وارد شده است. ادامه این روند باعث کاهش انگیزه‌ی نوغانداران و در نهایت از بین رفتن این صنعت گران بها خواهد شد.

صنعت نساجی، صنعتی بسیار گسترده می‌باشد و این گستردگی باعث شده تا با ایجاد کمی نوآوری و خلاقیت در آن بتوان به موفقیت های چشمگیری رسید. صادرات نساجی ایران در منطقه، با وجود مشکلات و معضلات، هنوز در حال انجام است. وب سایت بازرگانی حسن‌ زاده به منظور آگاهی بیشتر در امر صادرات و وادرات، انتخاب آگاهانه‌ای برای امر مشاوره در زمینه بازرگانی می‌باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *