ظ
شرایط اخذ انواع کارت های بازرگانی

شرایط اخذ انواع کارت های بازرگانی

همه افراد فعال در حوزه اقتصادی، برای تجارت به کارت بازرگانی نیاز دارند. این کارت که در قالب مجوزی برای صادرات و واردات کالا صادر می‌گردد، این امکان را در اختیار تاجران و بازرگانان قرار می‌دهد تا به فعالیت اقتصادی بپردازند. کارت بازرگانی را می‌توان از طریق شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران دریافت نمود. کمترین میزان اعتبار یک کارت بازرگانی، یک سال و بیشترین مدت اعتبار آن، پنج سال می‌باشد که بر اساس تقاضای بازرگانان تعیین می‌گردد. شما می‌توانید جهت اطلاع از شرایط اخذ انواع کارت‌های بازرگانی به بازرگانی حسن زاده مراجعه نمایید.

شرایط لازم جهت اخذ کارت بازرگانی

  • تابعیت ایران
  • دارا بودن کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت
  • عدم سابقه ورشکستگی
  • عدم سوء پیشینه
  • داشتن حداقل سه سال تجربه فعالیت در حوزه تجارت مورد نظر
  • داشتن واحد فیزیکی مشخص برای اجرای فعالیت‌های تجاری
  • داشتن یک حساب بانکی معتبر در داخل کشور
  • داشتن تحصیلات دانشگاهی
  • در صورت تولید کالا، داشتن مجوز رسمی از وزارت تولید کشور

تمدید کارت بازرگانی

همان طور که پیش‌تر گفته شد، حداکثر مدت اعتبار کارت‌های بازرگانی پنج سال می‌باشد که پس از اتمام اعتبار باید اقدام به تمدید کارت نمود. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فرصت دارند که حداکثر دو سال پس از اتمام اعتبار کارت بازرگانی خود، اقدام به تمدید آن نمایند، در غیر این صورت باید علاوه بر ارائه مدارک مربوط به تمدید، تمامی امور مربوط به صدور کارت را از ابتدا طی کنند.

انواع کارت‌های بازرگانی

1-  کارت بازرگانی تولیدی و صنعتی

 این دسته از انواع کارت‌های بازرگانی مربوط به فعالان بخش تولید و صنعت است که شامل اشخاص حقیقی و حقوقی می‌گردد. این کارت‌ها مزایای بسیاری را در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌دهد. دارندگان این نوع از کارت بازرگانی، این فرصت را دارند تا تمامی تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد کنند.

2-   کارت بازرگانی تجاری

این کارت متعلق به تمامی فعالان حقیقی و حقوقی اقتصادی می‌باشد و مجوزی برای انجام واردات و صادرات کالا محسوب می‌شود. اموری نظیر ثبت سفارش کالا، صادرات کالاهای مجاز، اقدامات لازم جهت ترخیص کالا و اقدامات مربوط به حق‌العمل‌کاری در گمرک از جمله مواردی است که با کارت بازرگانی تجاری قابل انجام است.

3-  کارت بازرگانی خدماتی

 کارت بازرگانی خدماتی مخصوص افرادی است که مجوزهای مربوط به سرمایه گذاری در حوزه خدمات را کسب نموده‌اند. اشخاص دارای این نوع از کارت بازرگانی، تنها اجازه دارند در زمینه ارائه خدمات فعالیت داشته باشند.

4-  کارت بازرگانی موردی

 همان طور که از اسم کارت پیداست، این نوع کارت تنها در مواردی مشخص به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می‌گیرد. معمولاً این کارت تنها برای یک بار ترخیص کالا صادر می‌گردد و سپس منقضی می‌شود.

کارت‌های بازرگانی دارای کاربردهای فراوانی می باشند که یکی از اصلی‌ترین کاربردهای این کارت، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی است که می‌تواند تأثیر زیادی در موفقیت افراد در حوزه تجارت داشته باشد. بنابراین اگر یکی از فعالان اقتصادی و تجاری هستید باید هرچه سریع‌تر اقدام به دریافت کارت بازرگانی نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *