ظ
شرایط گمرک برای واردات کالا

شرایط گمرک برای واردات کالا

واردات کالا به صورت قانونی دارای شرایط و ضوابطی مشخص می باشد. آشنایی با شرایط واردات و رعایت اصول مربوط به آن از اصلی ترین مسائل مهم در قوانین گمرکی است. یکی از مهم ترین شرایط لازم برای ورود کالا، توجه به نیاز های اساسی کشور است؛ پس از آن می توان اقدام به دریافت مجوز و گرفتن کارت بازرگانی نمود. هرچه کالا های وارد شده به نیاز های کشور نزدیک تر باشند، از حمایت بیشتری برخوردار خواهند شد. با توجه به شعار امسال، میزان تولیدات داخلی بسیار افزایش یافته است و ورود کالاها با چالش هایی رو به رو می باشد. شما می توانید برای اطلاع از شرایط مربوط به واردات کالا، معافیت کالا های وارداتی از مالیات و گرفتن مجوز، با بازرگانی حسن زاده در ارتباط باشید.

دریافت کارت بازرگانی

کارت بازرگانی مجوزی برای فعالیت در امر صادرات و واردات کالا می باشد. این کارت توسط شعب بازرگانی در تهران یا شهرستان ها به نام متقاضیان صادر می گردد و پس از تایید، دارای اعتبار می باشد. تایید کارت بازرگانی هم ملزم شرایطی مشابه شرایط فوق است. طبق قوانین وضع شده در کشور، اشخاص و کالاهای زیر نیازی به ارائه کارت بازرگانی ندارند:

  • مرز نشینان برای ورود کالا های مورد نیاز استان خود و استان های همجوار در صورت داشتن کارت پلیه وری، لازم نیست کارت بازرگانی داشته باشند.
  • ملوانانی که در شناور های سواحل ایران و کشور های دیگر در تردد هستند.
  • کارگران ایرانی مشغول به کار در خارج از کشور
  • کالا های مسافرتی
  • امانات پستی
  • نشریات و کتاب های داخلی جهت صادرات و دیگر موارد

معافیت کالاهای وارداتی

کالا های تجاری

کالاهایی که توسط تایید گمرک فروش، صادر و یا وارد می شوند اگر به همان شکل و یا پس از انجام اقدامات تولیدی به صورت تفکیک و یا بسته بندی شده به فروش برسند، تجاری می باشند.

الکترونیکی شدن تشریفات گمرکی این فرصت را برای صاحبان کالا به وجود آورده است که برای انجام امور مربوط به این حوزه از طریق اینترنتی اقدام کنند. در واقع صاحبان کارت های بازرگانی با یک بار مراجعه حضوری به واحد احراز هویت گمرک می توانند با دریافت نام کاربری و رمز عبور اقدام به انجام فعالیت های خود از طریق سامانه جامع گمرکی نمایند و دیگر ملزم به مراجعه حضوری نمی باشند.

معافیت کالا های وارداتی از مالیات

مدتی قبل، پیشنهادی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد مالیات کالا های وارداتی ارائه شد. طبق این پیشنهاد، واردات کالا مشمول پرداخت چهار درصد ارزش گمرکی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی به صورت علی الحساب شد. در بند دیگر این پیشنهاد، سازمان های تجاری دارای پروانه معتبر، واحد های تولیدی مرزنشین و شرکت های دولتی شامل معافیت کالا های وارداتی از پرداخت این مالیات به صورت علی الحساب معاف شدند. همچنین افرادی که براساس این تصویب نامه رتبه بندی شده اند و اقدام به اخذ اظهارنامه مالیاتی در زمان مشخص کرده اند، تا حد مجاز و معینی ملزم به پرداخت مالیات نمی باشند. در واقع طبق این قانون، کلیه کالا های اساسی از پرداخت چهار درصد مالیات علی الحساب واردات معاف شده اند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *