ظ
صادرات ابریشم در ایران

صادرات ابریشم در ایران

تولید نخ های ابریشمی حاصل از کرم های ابریشم، تاریخچه‌ای هزار ساله دارد و چینی ها اولین کسانی بودند که به صورت اتفاقی به آن دست پیدا کردند. تولید ابریشم رازی بود که چینی ها سالیان زیادی آن را نزد خود حفظ نمودند؛ اما ژاپنی ها پس از تلاش ها و جاسوسی های فراوان در قرن سوم به این راز پی بردند. در حال حاضر کشورهای چین، ژاپن، هندوستان، اسپانیا، فرانسه و ایتالیا به عنوان بزرگ ترین تولید کنندگان ابریشم شناخته می‌شوند. ایران نیز از زمان صفویه تاکنون در این حوزه مشغول به فعالیت بوده و صادرات ابریشم در ایران از گذشته تا به امروز رواج داشته است.

صادرات ابریشم در ایران

بر اساس آخرین آمار به دست آمده، ایران به عنوان هشتمین تولید کننده پیله و نخ ابریشم در جهان شناخته می‌شود. به دلیل اجرای طرح های حمایتی و اعطای تسهیلات به نوغانداران، میزان بهره برداری در این حوزه، سال به سال رو به افزایش است. نوغانداری یکی از مشاغل بخش کشاورزی است که در گذشته با مشکلات و موانع زیادی رو به رو بوده است؛ اما امروزه این حوزه، از خدمات و تسهیلات بسیار زیادی برخوردار می‌باشد و همین امر سبب تولید گسترده ابریشم در کشور شده است. افزایش حجم تولیدات ابریشم گامی مؤثر در جهت افزایش صادرات ابریشم در ایران خواهد بود.

قیمت ابریشم و محصولات ابریشمی

کشورهای تولید کننده عمده ابریشم، نظیر چین و ژاپن، نقشی اساسی در تعیین قیمت ابریشم و کالاهای ابریشمی دارند. میزان صادرات و واردات، مصارف داخلی و تنوع محصولات ابریشمی از اصلی ترین عوامل مؤثر در تعیین قیمت ابریشم می‌باشد. کشور چین در سال های اخیر توانسته میزان صادرات و تنوع کالاهای ابریشمی خود را افزایش دهد؛ که همین امر باعث افزایش ارزش افزوده محصولات صادراتی چین شده است. با توجه به وضعیت کنونی تولید ابریشم، این فرصت برای کشورهای در حال توسعه ایجاد شده تا به راحتی صنعت نوغانداری خود را گسترش دهند.

صادرات فرش های ابریشمی در ایران

فرش های ابریشمی یکی از اصلی ترین کالاهای ابریشمی در بازارهای بین المللی محسوب می‌شوند و ایران یکی از صادرکنندگان مشهور فرش در جهان است که هر ساله مبلغ قابل توجهی از بازار صادرات فرش را به خود اختصاص می‌دهد. به طور کلی از هر ۵۰۰ تن ابریشم تولیدی در کشور می‌توان حداقل ۱۰۰ متر مربع فرش ابریشمی تولید کرد. طبق بررسی روند صادرات فرش دستباف، تا سال ۱۳۴۹ اکثر بازارهای فرش دنیا در انحصار ایران بوده است؛ اما کم‌کم در بازار صادرات رقابت های شدیدی به وجود آمد و باعث نوسانی شدن روند صادرات فرش در ایران گردید.

وضعیت تولید ابریشم در جهان

در حال حاضر تولید ابریشم در برخی از کشورها نظیر ژاپن و کره به شدت افت کرده است و تولید تخم نوغان و پیله‌ی تر در کشورهایی مانند ازبکستان، ویتنام و برزیل با افزایش بسیاری رو به رو می‌باشد. به طور کلی میزان تولید پیله و ابریشم در کشورهایی که نیروی کار ارزان‌تری دارند از پتانسیل بهتری برخوردار است.

شما نیز می‌توانید جهت آشنایی بیشتر با امور مربوط به صادرات ابریشم، از طریق راه های ارتباطی در وب ‌سایت بازرگانی حسن زاده، با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *