ظ
صادرات نساجی ایران

صادرات نساجی ایران

صنعت نساجی از قدیمی‌ترین صنایع جهان است که که به دلیل نقش قابل توجهی که در اشتغال زایی و اقتصاد دارد، مورد توجه اکثر کشورهای بزرگ و توسعه یافته قرار گرفته است. ارز آوری، سرمایه گذاری پایین، افزایش ثروت ملی و ارزش افزوده بالا از اصلی‌ترین مزایای این صنعت محسوب می‌شوند. در حال حاضر پوشاک به عنوان یکی از اصلی‌ترین فرآورده‌های صنعت نساجی، نقش مهمی در برآورده سازی نیازهای اصلی بشر را به عهده دارد، از همین رو رشد تولید و افزایش صادرات صنعت نساجی ایران به کشورهای دیگر، گامی مهم در پیشرفت کشور محسوب می‌شود. بازرگانی حسن زاده با تجربه‌ای بالا در امور گمرک و حوزه تجارت می‌تواند راهنمای مناسبی برای  شما عزیزان در زمینه صادرات و واردات کالا باشد.

جایگاه ایران در صنعت نساجی

حدود ۵۰ کشور دنیا، سالانه با صادراتی بیشتر از یک میلیارد دلار در حوزه پوشاک فعالیت می‌کنند. اما متأسفانه باید گفت که میزان صادرات سالانه ایران در صنعت نساجی، کمتر از یک میلیارد دلار است. این در حالی است که بر اساس آمار کارشناسان، ایران  این قابلیت را دارد که سالانه بیش از ۱۲ میلیارد دلار منسوجات نظیر فرش، پوشاک، چرم و کفش صادر کند. بر اساس هدف گذاری جدید، صنعت نساجی ایران، در سال ۱۴۰۴ می‌تواند به رتبه پنجاهم جهان در صنعت نساجی دست پیدا کند. در حال حاضر چین، آلمان، ایتالیا، هند، ترکیه، بنگلادش، ایالات متحده امریکا، بلژیک، فرانسه و ویتنام ۱۰ کشور برتر صادر کننده صنایع نساجی در جهان محسوب می‌شوند.

کالاهای نساجی صادر شده از ایران

پوشاک، فرش و چرم، سه مورد از کالاهای اساسی صنعت نساجی هستند که سالانه از ایران به سایر کشورهای دنیا صادر می‌شوند. طبق آمارهای منتشر شده از صادرات صنعت نساجی ایران به کشورهای دیگر، پاکستان، چین، افغانستان، عراق و ترکمنستان اصلی‌ترین کشورهای وارد کننده فرش ماشینی و موکت می‌باشند. همچنین وت چرم، به عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای صادراتی ایران به پنج کشور اسپانیا، برزیل، هند، ترکیه و پاکستان گزارش شده است. کشورهای عراق، امارات، قرقیزستان، افغانستان و ترکمنستان از اصلی‌ترین واردکنندگان پوشاک ایران گزارش شده‌اند و بیشترین آمار واردات کفش ایرانی متعلق به کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان و گرجستان است.

فرش دستباف ایرانی که در گذشته از جایگاه ویژه‌ای در امر صادرات نساجی برخوردار بود، امروزه دچار بازار رقابتی بسیار بالایی شده است اما خوشبختانه باز هم مورد استقبال کشورهای زیادی قرار دارد. ایالات متحده آمریکا، آلمان، لبنان، امارات و پاکستان، اصلی‌ترین کشورهای وارد کننده فرش دستباف ایرانی در جهان هستند. البته باید دانست که در سال‌های گذشته کشورهای ایتالیا و انگلستان نیز جزء کشورهای واردکننده فرش دستباف از ایران بوده‌اند. در حال حاضر اگرچه صادرات صنعت نساجی در ایران بسیار اندک است اما مقامات و مسئولان دولتی در تلاش‌اند تا با ارتقاء شرایط تولید، میزان صادرات در این حوزه را افزایش دهند؛ چرا که  صنایع نساجی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی هر کشوری محسوب می‌شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *