ظ
صادرات و واردات در صنعت نساجی

صادرات و واردات در صنعت نساجی

نساجی یکی از قدیمی‌ترین صنایع ایران است که ضمن پاسخ گویی به نیازهای داخلی، با صادرات منسوجات مختلف موجب افزایش ذخایر ارزی نیز می‌گردد. صنعت نساجی تمامی مراحل مربوط به ایجاد الیاف، تبدیل الیاف به نخ و تبدیل نخ به پارچه را دربرداد. درگذشته صنعت نساجی تنها در تولید نخ خلاصه می‌شد اما امروزه تولید انواع پوشاک را  نیز شامل می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که انقلاب صنعتی، نقش قابل توجهی در رشد صنعت نساجی داشته است و صادرات و واردات در صنعت نساجی در بازارهای بین‌المللی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. شما می‌توانید جهت اطلاع از امور مربوط به واردات در صنعت نساجی با بازرگانی حسن زاده در ارتباط باشید.

تاریخچه صنعت نساجی در ایران

همان طور ک گفته شد نساجی یکی از قدیمی‌ترین صنایع ایران است و پیشینه آن به شش هزار سال قبل باز می‌گردد. پارچه‌های مخمل، ترمه، زری و جاجیم در گذشته نشان می‌دهند که مردم ایران از همان ابتدا از فن ریسندگی آگاه بوده‌اند. یکی از عجیب‌ترین پارچه‌های تولیدی، به زمان صفویه باز می‌گردد. مخمل‌های تولیدی در زمان صفویه از شهرت غیر قابل وصفی برخوردار بوده‌اند و تاکنون کسی قادر نبوده است محصولی به آن زیبایی تولید کند. در حال حاضر شهرهای یزد، خراسان، مازندران، خوزستان و گلستان، مراکز تولید پارچه‌های دستباف در کشور می‌باشند و پارچه‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای صادرات و واردات در صنعت نساجی محسوب می‌شوند.

مواد اولیه نساجی

الیاف نساجی دارای انواع گوناگونی است و به دو صورت طبیعی و مصنوعی قابل دسترس می‌باشد. الیاف طبیعی با ریشه حیوانی مانند پشم و ابریشم و الیاف طبیعی با ریشه گیاهی مانند پنبه و کتان موجود است. الیاف مصنوعی نیز مانند نایلون و پلی استر، به عنوان مواد اولیه در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته مهم در این صنعت، توجه به قیمت مواد اولیه است، هر چه قیمت مواد و هزینه‌های اولیه افزایش یابد، قیمت تمام شده انواع منسوجات نیز افزایش خواهد یافت. کیفیت مواد اولیه، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کارکنان صنعت نساجی محسوب می‌شود.

دلایل وجود بحران در صنعت نساجی ایران

  • فرسودگی و خرابی ماشین آلات و تجهیزات کارخانه‌ها
  • واردات انواع گوناگونی از منسوجات به صورت قانونی و غیر قانونی
  • محدودیت و اختیارات کم مدیران دولتی در تصمیم گیری
  • عدم شناخت نیاز مشتری و توجه به آن
  • هزینه‌های گزاف تولید نظیر مواد اولیه، قطعات ماشین آلات و پرداخت عوارض
  • نیاز به سرمایه و عدم سرمایه گذاری سرمایه داران در این صنعت
  • محدودیت‌های مربوط به حاشیه سود

منسوجات سازگار با محیط زیست

صنایع نساجی، یکی از خطرناک‌ترین صنایع از لحاظ اکولوژی در جهان شناخته می‌شوند به همین دلیل استفاده از منسوجات سازگار با محیط زیست از اهمیت بسیار زیادی در این صنعت برخوردار می‌باشد. در مراحل تولیدی نظیر رنگ بری و رنگ رزی، پارچه یک ترکیب سمی تولید می‌کند که این سم تأثیرات بسیار مخربی بر روی اکو سیستم دارد. بنابراین بهترین راه حل برای از بین بردن این خطرات، استفاده از منسوجات سازگار با محیط زیست است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *