ظ
صادرات پلی استر و کمک آن به اقتصاد کشور

صادرات پلی استر و کمک آن به اقتصاد کشور

محصولات بسیار زیادی در ایران تولید می‌شود که قابلیت‌های صادراتی بسیار خوبی دارد. یک نمونه از این محصولات الیاف پلی استر است. موارد کاربردی پلی استر در صنایع مختلف، بسیار زیاد است و این نشان دهنده‌ی اهمیت تولید و بازار بسیار خوب آن می‌باشد. این محصول در نساجی، پوشاک، عروسک بافی، فرش و گلیم و غیره کاربرد دارد. صادرات آن هم به صورت صادرات نخ پلی استر و هم به شکل صادرات خام انجام می‌پذیرد که بسته به نوع مصرف نیاز کشور وارد کننده، تغییر پذیر است. به طور کلی می‌توان گفت تمامی کشورهای های دنیا به پلی استر احتیاج دارند.

صادرات نخ پلی استر

طبق آمار جهانی، بیشتر کشورهای همسایه ایران از وارد کنندگان پلی استر ایران هستند. برای تولید نخ پلی استر باید چند فرآیند بر روی الیاف پلی استر انجام داد تا نخ مورد نیاز برای صادرات به وجود آید. صادرات نخ پلی استر نسبت به الیاف پلی استر بسیار مهم و به صرفه‌تر است؛ زیرا برای تولید نخ پلی استر، کار بیشتری صورت می‌گیرد و این امر باعث اشتغال زایی بیشتر در کشور و به طبع افزایش درآمد و کسب سود بیشتر است. مراحل تبدیل الیاف به نخ شامل: حلاجی الیاف، نساجی و رنگرزی است. بنابراین با طرح برنامه‌های مشخص برای آینده و سرمایه گذاری در این صنعت و جلوگیری از خام فروشی، می‌توان به پیشرفت و رونق بخشیدن تولیدات داخلی کمک شایانی کرد.

صادرات پلی استر یا نفت خام

تولید الیاف پلی استر به دلیل وجود ذخایر عظیم نفتی، می‌تواند بسیار سودمند باشد. مزیت وجود مواد اولیه می‌تواند در کارآفرینی و افزایش تولیدات داخلی بسیار تأثیر گذار باشد. متأسفانه فروش نفت خام، باعث از بین رفتن تمامی فرصت‌های شغلی و عدم رونق بخشی به اقتصاد کشور می‌شود. با تصویب قوانین برای ممنوعیت خام فروشی در کلیه زمینه‌ها و انجام سرمایه گذاری و آماده سازی بسترها و زمینه‌های مناسب برای ایجاد کارخانه جات و شرکت‌های تولیدی، می‌توان اقتصاد کشور را تا حد زیادی رونق بخشید. در هر کدام از مراحل، می‌توان هزاران شغل و درآمدزایی ایجاد کرد و این‌ها تماماً متوجه عدم خام فروشی است. بنابراین با تفاسیر فوق، می‌توان نتیجه گرفت که فروش نفت خام عملاً کمکی به بهبود اقتصاد داخلی نمی‌کند.

صادرات نخ پلی استر ایران، به کشورهای بسیار زیادی صورت می‌پذیرد. اما مهم‌ترین آن‌ها شامل:

 • کشورهای عربی جنوب ایران
 • ترکیه
 • روسیه
 • فرانسه
 • هند
 • ایتالیا

 همچنین آمارهای جهانی نشان می‌دهد ایران توان صادرات نخ پلی استر را به تمامی کشورهای دنیا را دارد.

وضع قوانین گمرکی مناسب، برای بهبود بخشیدن به اوضاع اقتصادی کشور، بسیار حائز اهمیت می‌باشد، و آگاهی از آن برای همگان واجب است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صادرات و واردات می‌توانید به وب سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

یک دیدگاه برای “صادرات پلی استر و کمک آن به اقتصاد کشور”

 1. سلام
  اوقات خوش
  بنده توتونچی و مقیم ترکیه هستم
  ارتباطات خوبی با کارخانجات نساجی در استانبول و بورسا دارم

  برای همکاری در صادرات پلی استر به ترکیه بصورت خام و الیاف از قبیل تنوع کالا، قیمت، روشهای خرید، هزینه های گمرکی و حمل و … چه اطلاعات و مساعدتی میتوانید بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *