ظ
صنعت نساجی و صادرات آن

صنعت نساجی و صادرات آن

صادرات یکی از فعالیت‌های است که در هر کشور بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می‌پذیرد. ممکن است یک کشور از لحاظ موقعیت جغرافیایی، در منطقه‌ای حضور داشته باشد که بتواند محصولات با کیفیتی تولید کند که عرضه‌ی آن در بازار جهانی دارای متقاضیان زیادی است. این مورد را می‌توان یکی از دلایل صادرات کشورها دانست. کشور عزیزمان، به لحاظ موقعیت جغرافیایی، در منطقه‌ای منحصر به فرد قرار دارد که از حیث مواد معدنی بی نیاز است و می‌تواند در تمامی حوزه‌های صادرات موفق باشد. به عنوان مثال در صنعت کشاورزی صادرات زعفران، در صنعت نساجی صادرات نخ. حال برای آشنایی بیشتر، به توضیح در خصوص صنعت نساجی و صادرات آن می‌پردازیم.

صنعت نساجی

به دلیل نیاز بشر به پوشاک، می‌توان صنعت نساجی را بسیار با قدمت و کهن دانست. صنعت نساجی به مراحل تبدیل الیاف به نخ و تبدیل نخ به پارچه گفته می‌شود البته صنعت نساجی را در ابتدا محدود به تولید نخ می‌دانستند. به طور حتم می‌توان گفت صنعت نساجی در جایگاه ویژه‌ای از اقتصاد کشورها قرار دارد چرا که پرداختن و موفق شدن در آن علاوه بر اشتغال زایی و کسب درآمد، سبب صنعتی شدن کشور می‌شود. به این سبب بسیاری از کشورهای صنعتی دنیا، پیشرفت خود را با صنعت نساجی شروع کردند. در صنایع نساجی، امر صادرات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. صادرات ماشین آلات نساجی، صادرات نخ و صادرات پارچه از اصلی‌ترین موارد صادرات نساجی است.

صادرات نخ

متأسفانه ایران، در صنعت صادرات نخ و یا به طور کلی صادرات نساجی، عملکرد خوب و مناسبی ندارد و نه تنها در سطح جهانی، بلکه در خاورمیانه هم رتبه‌ی قابل قبولی نیز ندارد. اهمیت صنایع نساجی در ایران باعث شده که در سند چشم انداز در سال 1404 ایران در بین چند کشور مطرح صنعت نساجی خاورمیانه حضور داشته باشد. کشورهای فعال در صنعت صادرات نخ و نساجی شامل آمریکا، ویتنام، چین، ایتالیا و آلمان هستند.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که ترکیه بیشتر نخ مورد نیاز نساجی خود را از ایران تأمین می‌کند و هم چنین در سال‌های اخیر صادرات نخ ایران به ترکیه به حد چشم گیری افزایش یافته است. به طور تقریبی می‌توان گفت در سال‌های گذشته بیش از 60% واردات بخش نساجی ترکیه از ایران بوده است. با توجه به پتانسیل موجود در این صنعت، می‌توان بر روی رشد و پیشرفت آن برنامه ریزی‌های بسیاری کرد.

صادرات نخ به کشورهای همسایه که در صادرات پارچه و پوشاک جزء چند کشور برتر دنیا هستند مانند ترکیه و پاکستان، بسیار مهم و حائز اهمیت است و این پتانسیل وجود دارد که ایران در صنایع نساجی، در بین چند کشور برتر خاورمیانه و دنیا قرار بگیرد. برای دستیابی به اطلاعات کافی در زمینه صادرات و آشنایی با مراحل و مفاهیم آن، پیشنهاد می‌شود از وب سایت بازرگانی حسن زاده دیدن فرمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *