ظ
فرش ‌های ماشینی

فرش ‌های ماشینی

در این مقاله سعی داریم تا شما عزیزان را با انواع فرش‌ های ماشینی آشنا کنیم و درباره این موضوع توضیح دهیم که در هر کدام از فرش‌ های ماشینی چه نوع نخ‌ هایی به کار می‌رود و هریک از این فرش‎‌ ها چه تفاوتی با هم دارند؛ اما بهتر است قبل از پرداختن به این موضوعات، کمی با تاریخچه فرش در کشورمان آشنا شویم. با ما همراه باشید.

تاریخچه فرش در ایران

در زمان‌ های قدیم که در منازل ایرانی چیزی به عنوان مبل و صندلی وجود نداشته است، استفاده از فرش‌ های بزرگ، یکی از اصول خانه ‌های ایرانی بوده است؛ به طوری که گوشه به گوشه خانه‌ را با فرش‌ های دستباف می‌پوشاندند. این رویه زندگی تا زمانی ادامه داشت که پشتی‌ های سنتی، جای خود را با مبلمان عوض کردند؛ البته درست است که مبل و صندلی در خانه ‌های ایرانی جای پشتی‌ ها را گرفت و مردم دیگر به ندرت شاهد آن فضاهای سنتی هستند؛ ولی با آمدن مدل‌ های مختلف مبلمان، صنعت فرش‌ های ماشینی هم ظهور کردند و دکوراسیونی جدید و مدرن به خانه های ایرانی راه پیدا کرد. با ظهور فرش‌ های ماشینی، دیگر مردم شاهد فرش‌ های دستباف و بلند برای خانه ‌های خود نبودند؛ چرا که با وجود مبل و صندلی، نیاز مردم بیشتر به سمت فرش‌ های کوچک‌تر و باکیفیت‌تر سوق پیدا کرد.

با تمامی این تفاسیر نمی‌دانیم که فرش دقیقا از چه شهری در ایران به وجود آمد؛ فقط در همین حد می‌توانیم بگوییم که فرش و صنعت بافت فرش در کشورمان ایران، یکی از فرهنگ‌ ها و سنت‎ ‌های قدیمی به شمار می‌رود. فرش‌ های تاریخی و مختلفی هستند که هر کدام از آن ‌ها، گوشه‌ای از تاریخ و تمدن ایران را نشان می‌دهد. در ادامه به ارائه تعریفی از فرش‌ های ماشینی می‌پردازیم.

فرش‌های ماشینی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم فرش، نمونه بارز هنر دست ایرانیان است. شاید باورتان نشود ولی کشورمان ایران حدود 30 درصد کل فرش های دنیا را تامین می‌کند؛ دلیل این میزان محبوبیت و تولید فرش ایرانی برای دنیا، کیفیت بالا و نقش‌ و نگارهای جذاب فرش‌ های ایرانی است. با ایجاد دستگاه‌ های صنعتی، عرصه‌ی دیگری از تولید فرش در ایران به وجود آمد. حدود چهل سال است که کشور عزیزمان ایران، فرش‌ های ماشینی تولید می‌کند.

فاکتوری که حرف اصلی را در تولید یک فرش می‌زند و آن را نسبت به دیگر فرش‌ ها متمایز می‌کند، الیاف و مواد استفاده شده در آن فرش است. با گذشت چهل سال از تولید فرش‌ های ماشینی، فرش‌ های دستباف همچنان محبوبیت خودشان را در دنیا حفظ کرده‌اند؛ چرا که در پروسه تولید این فرش‌ ها، از گره ‌های محکم و همچنین از الیاف با کیفیت‌تری نیز استفاده می‌شود.

مهد تولید فرش ‌های ماشینی در ایران شهر کاشان است. تولید فرش‌ های ماشینی در این شهر به گونه‌ای شدت گرفته و دچار محبوبیت شده است که حدود 700 واحد برای تولید فرش‌ های ماشینی در این شهر دایر شده است. دیگر شهرهایی که تولید فرش‌ های ماشینی در آن‌ ها به شدت در حال گسترش است، مشهد، تبریز و اصفهان هستند.

فرش های ماشینی

چه نخ‌ هایی در ساختار فرش ‌های ماشینی استفاده می‌شوند؟

به طورکلی در ساختار فرش‌ های ماشینی از سه نوع نخ استفاده می‌شود.

نخ‌ تار: در واقع میزان مقاومت و استحکام یک فرش با نخ و الیاف آن مشخص می‌شود. نخ ‌تار سبب استحکام و مقاومت فرش از لحاظ طولی می‌گردد. نخ‌ های تاری که در فرش‌ های ماشینی به کار می‌روند، عموما ترکیبی از پنبه و پلی استر هستند. نخ ‌های تار از لحاظ کارکرد و کیفیت، بیشتر به نخ‌ های پلی پروپیلن و بی سی اف نزدیک می‌باشند.

نخ ‌پود: این نخ در هر نوع از فرش‌ های ماشینی استفاده می‌شود. نخ‌ پود دقیقا برعکس نخ‌ تار است و همانگونه که نخ تار استحکام و مقاومت فرش را از لحاظ طولی تامین می‌کند، نخ پود استحکام عرضی ایجاد می‌کند.

نخ پرز یا خاب: یکی از عوامل بسیار موثر در زیبایی فرش‌ های ماشینی، نخ پرز یا خاب است؛ چرا که این نخ سطح فرش را پوشش می‌دهد و به همین دلیل در زیبایی و نقش و نگار فرش بسیار موثر است.

انواع فرش‌ های ماشینی

فرش‌ ماشینی اکریلیک: اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، فرش اکریلیک بهترین فرش ماشینی است. اگر می‌خواهید از این نوع فرش استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که فرش کاملا اکریلیک باشد. فرش اکریلیک هنگام شست و شو و در برابر نور، دچار آسیب و تغییر رنگ نمی‌شود؛ درحالی که فرش‌ های بی‌کیفیت‌تر مثل بی سی اف دچار کاهش کیفیت می‌شوند. این نوع فرش از لحاظ زیبایی هم حرف اول را می‌زند. لازم به ذکر است که این نوع فرش کاملا بی‌عیب هم نیست؛ مثلا در طول زمان ممکن است که نخ خاب این فرش پرز بدهد.

فرش ماشینی پلی ‌استر: یکی از نکات مدنظر هر فرد برای خرید فرش، زیبایی آن است. فرش های ماشینی پلی ‌استر به دلیل جذب رنگ بالایی که دارند، دارای نقش و نگار زیبایی هم هستند و زیبایی زیاد و چشم نوازی دارند؛ همچنین پرز هم نمی‌دهند. این فرش نسبت به مزایای خود، معایبی هم دارد؛ برای مثال فرش پلی ‌استر به مواد شوینده‌ای که دارای الکل هستند حساس است و در طولانی مدت امکان از دست رفتن رنگ آن نیز وجود دارد؛ همچنین کیفیت نخ هایی که در این نوع فرش استفاده می‌شود پایین‌تر از فرش‌ های اکریلیک است.

فرش ماشینی پلی‌ پروپیلن: این نوع فرش ماشینی به قیمت پایین و مناسب خود معروف است. فرش ماشینی پلی‌ پروپیلن از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به فرش‌ های اکریلیک هستند؛ بنابراین کسانی که توان خرید فرش‌ اکریلیک را ندارند می‌توانند از این نوع فرش استفاده کنند.

در این مقاله ما تلاش خود را کردیم تا شما را با انواع فرش‌ های‌ ماشینی و الیافی که در آن ها به کار می‌روند آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با دنیای فرش ها می‌توانید به وب سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه کنید و لذت یک خرید با اطلاعات کافی را با ما بچشید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *