ظ
قوانین واردات چیست؟

قوانین واردات چیست؟

در گذشته تاجران برای کسب سود و منفعت بیشتر به دیگر کشور های دنیا سفر می کردند و با خرید و فروش اجناسی مشخص که تقاضای بیشتری برای آن ها وجود داشت، به سود زیادی دست می یافتند. در عصر حاضر این نوع تجارت شکل جدید به خود گرفته است و با واژه های “واردات” و “صادرات” شناخته می شود. با تشکیل نهادها و سازمان هایی مشخص و ناظر بر تجار و وضع قوانین واردات صادرات، نظارت حکومت ها و دولت ها بر تجارت کالاها بیشتر شده که این امر باعث جلوگیری از بسیاری از اتفاقات ناگوار شده است. دولت توسط این قوانین مشخص می کند چه کالایی و به چه تعدادی باید وارد و یا صادر شود. در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص قوانین واردات می پردازیم.

واردات کالا

همیشه تجارت کالا، یکی از پر سودترین فعالیت های اقتصادی در هر زمان و هر کشوری می باشد که البته در این مسیر مشکلات و سختی های زیادی هم متوجه شخص بازرگان و تجار می باشد.

به طور کلی واردات و صادرات را می توان دو بال اقتصاد یک کشور دانست که به کمک این دو بال، می توان اقتصاد هر دولتی را کارآمد کرد، همچنین دولت با وضع قوانین واردات و صادرات، سعی در کنترل و ایجاد توازن و هماهنگی بین این دوبال را دارد. این قوانین به شکلی تصویب شده است که با در نظر داشتن پتانسیل و تولید داخلی، به گونه ای واردات صادرات انجام پذیرد که هم به منفعت بازرگان و دولت باشد و هم ضرری متوجه تولیدکنندگان داخلی نباشد.

قوانین واردات چیست؟

قوانین واردات کالا از سه قسم تشکیل شده است.

  1. کالایی که وارد کردن آن، باتوجه به قوانین، به صدور مجوز احتیاجی ندارد.
  2. کالایی که برای وارد کردن آن، کسب مجوز الزامی است و با نظارت دولت وارد می شود.
  3. کالایی که ورود آن ممنوع و خلاف قوانین وضع شده است و می تواند برای دولت یا تولیدکنندگان داخلی ضرر ایجاد کند. (یا به طور کلی با قوانین کشور همخوانی ندارد.)

از دیگر قوانین واردات و صادرات، داشتن کارت بازرگانی است. این کارت از الزامات است و بدون آن امکان واردات و صادرات به شکل قانونی امکان پذیر نیست. این کارت توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن صادر می شود و سپس باید به تایید وزارت بازرگانی برسد. یک مورد از قوانین اصلی واردات، قانون اولویت حمل و نقل کالای وارداتی با وسائل حمل و نقل داخلی می باشد.

بازرگانی حسن زاده پیشرو در امر حمل و نقل و واردات، می تواند یاری دهنده شما عزیزان باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین واردات و همچنین دریافت مشاوره در این زمینه، می توانید از طریق پل های ارتباطی مشخص شده، با ما در تماس باشید. بازرگانی حسن زاده با اطمینان اعلام می دارد با دارا بودن کادری حرفه ای از وکلاء برجسته، می تواند در رفع مشکلات واردات، کمک شایانی به شما بازرگانان عزیز داشته باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *