ظ
ماشین آلات نساجی

ماشین آلات نساجی

با توجه به اهمیت صنعت نساجی و پیشرفت روزافزون آن در جهان، کاربرد ماشین آلات نساجی روز به روز در حال افزایش است. افزایش این کاربردها سبب بهبود و توسعه ماشین ها و دستگاه های نساجی شده است. امروزه اکثر کشورها سعی بر این دارند تا با به‌روزرسانی تجهیزات صنعت نساجی سهم بیشتری از تولیدات را به خود اختصاص دهند. خوشبختانه در سال های اخیر، ایران نیز توانسته است با گسترش و ارتقاء تجهیزات و ماشین های نساجی بخشی از نیازهای خود در این صنعت را مرتفع سازد.

تعریفی از ماشین آلات نساجی

 به طور کلی می‌توان گفت که ماشین آلات نساجی دسته‌ای از تجهیزات مکانیکی هستند که نقش مهمی در پردازش الیاف طبیعی و مصنوعی دارند. از آنجا که الیاف موجود در این حوزه دارای خواص و ویژگی های متفاوتی هستند، تعداد دستگاه ها و ماشین های موجود در این صنعت بسیار زیاد است که هر یک از آن ها بسته به نوع کاربرد خود از امکانات و قابلیت های متفاوتی برخوردار می‌باشند.

انواع ماشین آلات نساجی

 همان‌طور که گفتیم گسترش صنعت نساجی منجر به گسترش و توسعه تجهیزات و ماشین آلات این حوزه شد و از آنجا که تنوع و تعدد این تجهیزات بسیار زیاد است، در ادامه به بررسی چند نمونه از دستگاه های نساجی می‌پردازیم.

  • ماشین های دارای ماکو: این دسته از ماشین آلات نساجی قدیمی‌ترین نوع ماشین های بافندگی هستند که برای تمامی اهداف بافندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته لازم به ذکر است که نویز و ارتعاشات بالا یکی از اصلی‌ترین مشکلات این ماشین ها می‌باشد؛ همچنین دستیابی به سرعت بالا در این ماشین کار بسیار دشواری است.
  • ماشین های گیره‌ای: این نوع ماشین نساجی، بسیار کارآمد است و دارای انواع مختلفی می‌باشد. ماشین های گیره‌ای از انعطاف بسیار بالایی برخوردارند؛ اما دارای نویز زیادی هستند و در سرعت بالا عملکرد آن با محدودیت رو به رو می‌شود.
  • ماشین های جت آب: این نوع از ماشین آلات بافندگی دارای سرعت بالایی می‌باشند و از محبوبیت زیادی در میان سایر تجهیزات مکانیکی برخوردار هستند. به کمک ماشین های جت آب می‌توان پارچه هایی با ظاهری زیبا و با بالاترین کیفیت تولید کرد؛ همچنین این دسته از ماشین‌ها حداقل میزان سروصدا را دارند.

به‌روزرسانی ماشین های نساجی

 هوشمندسازی کارخانه ها و مدرن‌سازی دستگاه های نساجی، یکی از مهم‌ترین مسائل روز موجود در جهان است. بدون شک هرچه تجهیزات مکانیکی صنعت نساجی مدرن‌تر باشد و این ماشین ها بر اساس استانداردهای روز جهانی طراحی گردد، سرعت و کیفیت بالاتری در تولید به همراه خواهد داشت. به‌روزرسانی ماشین های بافندگی پیامدهایی نظیر سرعت بالا، بهبود عملکرد، تعمیر و نگهداری آسان، راندمان بالا و افزایش دقت را به دنبال خواهند داشت.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، صنعت نساجی امروزی نسبت به گذشته از اهمیت بیشتری در زندگی مردم برخوردار است و افزایش این اهمیت باعث لزوم توسعه ماشین آلات نساجی و تجهیزات این صنعت مهم شده است. بازرگانی حسن زاده با تجربه‌ای چندین ساله یکی از معروف‌ترین فعالین صنعت نساجی محسوب می‌شود و تاکنون توانسته تاثیر زیادی در بهبود و توسعه این صنعت داشته باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *