ظ
مقایسه الیاف فرش های ماشینی در برابر آتش

مقایسه الیاف فرش های ماشینی در برابر آتش

آتش سوزی از جمله حوادث ناگواری است که سبب بروز خسارات مالی و جانی می شود. در بعضی از موارد ممکن است در محلی که افراد در آن حضور دارند هیچ شعله آتشی وجود نداشته باشد ولی فردی بر اثر گاز گرفتگی و کمبود اکسیژن جان خود را از دست بدهد؛ این اتفاق در اثر سوختن اشیا داخل منزل رخ می دهد. فرش ماشینی عضو جدانشدنی هر خانه ای است و بر اساس مواد اولیه به کار رفته در آن، در زمان آتش سوزی واکنش های گوناگونی نشان می دهد. لازم است برای حفظ سلامتی خود و جلوگیری از اتفاق های ناگوار آینده، خواص آتش گیری الیاف فرش های ماشینی، مورد بررسی قرار بگیرند؛ تا در زمان خرید این فرش ها تمام جوانب آن را در نظر بگیریم. در ادامه به مقایسه آتش گیری الیاف های مختلف فرش می پردازیم.

 

فرش های ماشینی

بررسی خاصیت آتش گیری در تولید فرش های ماشینی

نخ پلی استر

نخ پلی استر نمونه ای از الیاف مصنوعی است، میزان و سرعت اشتعال آن بسیار کم و آهسته بوده و دود حاصل از آن بسیار رقیق می باشد. طبق نتایج به دست آمده از آزمایشات انجام شده، میزان خطرزایی الیاف پلی استر متوسط می باشد و شاخص اکسیژن محدود کننده آن ۲۱ درصد است.

نخ پلی پروپیلن

این نخ در فرایند اشتعال، به وجود آورنده دودهای بسیار غلیظی است و جزو الیاف پرخطر در هنگام آتش سوزی به حساب می آید. شاخص محتویات اکسیژن محدود کننده نخ پلی پروپیلن حدود ۱۸ درصد می باشد.

نخ پشم

این نخ از الیاف طبیعی تولید می شود که در صنایع مختلف، کاربردهای بسیاری دارد. بیشترین موارد استفاده از آن در صنعت پارچه و پوشاک است؛ البته در صنعت فرش بافی، به خصوص فرش های ماشینی، نیز مصرف می شود. عمل سوختن این الیاف همراه با بوی پَرِ سوخته یا پشم سوخته می باشد. بر اساس نتایج به عمل آمده از آزمایشات، پشم تمایل بیشتری به خاموش کردن آتش دارد. الیاف پشم از لحاظ آتش گیری، در لیست الیاف کم خطرتر قرار دارد.

نخ اکریلیک

نخ اکریلیک در دسته الیاف مصنوعی قرار دارد و فرایند آتش گیری بسیار سریعی برای آن گزارش شده است. بر اثر اشتعال این نخ، دودهایی سیاه و سمی ایجاد می شود. پس از الیاف سلولزی، الیاف اکریلیک دارای بیشترین مواد پرخطر آتش زا می باشد.

چگونگی تست خواص آتش گیری فرش ماشینی

تست این آزمایش بر اساس زمان شروع سوختن و سرعت پیشروی آتش در الیاف به کار رفته در فرش، بررسی می گردد؛ به طوری که از طریق این آزمایش می توان میزان پیشروی آتش در الیاف مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد.

بر اساس مقایسه های انجام شده، الیاف نخ اکریلیک و پلی پروپیلن تمایل بیشتری به آتش سوزی دارند و در مقابل، الیاف پشم و پلی استر واکنش کمتری به آتش گیری نشان می دهند. نتیجه آزمایش ها مشخص کرده است که هر چه میزان شاخص محدودیت اکسیژن مصرفی در یک فرش ماشینی بیشتر باشد، میزان اشتعال کمتر است. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر در زمینه صنعت فرش و فرش بافی، می توانید به وب سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *