ظ
مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایرانی

مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایرانی

مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران

به نقل از خبرگزاری ایسنا، آمارمحصولات صادراتی چهارماهه‌ی اول سال 97 بدین گونه به دست آمده که صادرات میعان‌های گازی از کشور، حدود ۵.۹ میلیون تن است که ارزش آن چیزی در حد دو میلیارد و ۳۱۵ میلیون دلاراست. این آمار نشان می‌دهد که میعان‌های گازی بیشتر از 17 درصد از حجم صادرات در ایران را به خود اختصاص داده است. در رده‌ی بعدی مهم‌ترین کالاهای صادراتی، محصولات شیمیایی، مشتقات حاصل از مواد آلی و بعد از آن چدن، فولاد و آهن قرار دارند.

پر و گل‌های مصنوعی ساخته شده با موی انسان، در رتبه‌ی بعدی قرار دارند و ارزش آنها در مقایسه با مدت مشابه در گذشته افزایش 100 درصدی داشته که به رقم 66 هزار دلار رسیده است.

پس از محصولات مرتبط با مواد طبیعی، شیمیایی، معدنی و … میوه‌های خوراکی، پوست مرکبات، سبزیجات و نباتات و کودها، در رده‌های پایینی صادرات کشور قرار دارند.

 بررسی‌کالاهای صادراتی

طبق آماری که اتاق بازرگانی ایران در فروردین ماه سال 98 ارائه داده است، نشان می‌دهد که کالاهای مرتبط با منابع طبیعی کشور و محصولات دارای ارزش افزوده‌ی پایین، جزء مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایرانی هستند.طبق گزارش‌های ایسنا و به تفکیک آمارها، این محصولات مجموعه‌ی صادرات غیرنفتی را شامل می‌شوند. اما همچنان بیشترین سهم از کالاهای صادراتی ایران مربوط به همان میعان‌های گازی، سوخت‌های معدنی و مواد حاصل از فرآوری و تقطیر آنهاست.

صادرات کالا های ایرانی

ارزشمندترین کالاهای صادراتی ایران

بعد از برسی مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایرانی ، گران قیمت‌ترین کالاهای صادراتی ایران همواره با عباراتی از قبیل کالاهای عمده‌ی صادراتی و … همراه‌اند اما این کالاها دیگر ربطی به میعانات گازی و مواد شیمیایی و معدنی ندارند بلکه از شکلات تا فرش و سایر کالاها را در بر می‌گیرند.

کالاهایی که ارزش افزوده‌ی بالا دارند یا کالاهای واسطه هستند. همچنین کالاهای با ارزش افزوده‌ی پایین‌تر که بیشتر از سایر ارقام صادر می‌شوند نیز جزو لیست ارزشمندترین کالاهای صادراتی ایرانی قرار ندارند. طبق آمارها، کالاهای مرتبط با صنایع نساجی از قبیل: فرش، کف پوش و گره بافت با میانگین قیمت صادرات بیش از 66 هزار دلار، رتبه‌ی اول گران قیمت‌ترین کالاهای صادراتی ایرانی را به خود اختصاص می‌دهند.

مجموعه بازرگانی حسن زاده با فعالیت‌های بی شائبه ی خود از سال 92 توانسته بخشی از نیازهای جامعه‌ی نساجی کشور را پوشش دهد.

پس از کالاهای صادراتی مرتبط به صنایع نساجی، محصولاتی از قبیل آنتی سرم ها و مشتقات خونی و توربین‌های بخار و قطعات آن در رتبه‌های دوم و سوم، هر کدام با میانگین ارزشی 54 و 52 هزار دلار به ازای هر تن قرار دارند که از میانگین کالاهای با قیمت بالا که وزنی معادل دارند ارزشی بیشتر از 170 میلیون دلار دارند.ایران در سال ۲۰۱۷، حدود ۶۲٫۵ میلیارد دلار کالا به سراسر جهان صادر کرده که در این دوره  محصولاتی چون سنگ معدن و خاکستر در مقایسه با سال قبل دو برابر شده، حجم صادرات میوه و خشکبار، مواد شیمیایی آلی و آهن و فولاد به ترتیب ۵۶٫۶ درصد، ۵۱٫۳ درصد و ۴۴٫۷ درصد کاهش یافت.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *