ظ
نحوه عملکرد گمرک

نحوه عملکرد گمرک

تجارت جهانی از عوامل بسیار تأثیرگذار در اقتصاد بین الملل محسوب می شود و سبب رشد و توسعه ی اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان شده است. تاثیر این نوع تجارت روز به روز در حال افزایش است البته امروزه روش های نوینی جایگزین روش های قدیمی تجارت بین المللی شده است  که تخصصی تر از شرایط سابق می باشد و به کارگیری آن نیازمند آشنایی با فاکتورهایی نظیر مسائل بانکی، گمرک، حمل و نقل و … است. در این میان آشنایی با شرایط و ضوابط مربوط به گمرک امری بسیار الزامی می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

گمرک چیست؟

هر دولتی برای نظم بخشی به برنامه ها و سیاست های اجتماعی خود به یک سازمان گمرکی تاثیر گذار نیاز دارد. از گمرک می توان به عنوان یک نهاد موثر در امنیت جامعه، آسانی تجارت و تامین درامد کشور یاد کرد سازمان گمرک وظیفه ی مدیریت امور جابه جایی مسافران و کالاها را در سطح بین الملل دارد. یکی از وظایف این سازمان، به اجرا درآوردن قوانین گمرکی اعم از اخذ مالیات مربوط به صادرات و واردات می باشد

اهمیت این نهاد

هر کشوری برای کسب جایگاه مناسب در اقتصاد جهانی نیازمند تجارت بین الملل است و لازمه ی تجارت بین الملل تدوین و اجرای قوانین گمرکی می باشد. تجارت و قوانین گمرکی دو فاکتور جدایی ناپذیر هستند در نتیجه گمرک رابطی میان سیاست های بازرگانی و اقتصادی  کشورها می باشد که در امور مربوط به تجارت جهانی بسیار حائز اهمیت است. با اجرای قوانین گمرکی مانند منع ورود  کالاهای مضر یا فاسد، مقابله با کالاهای قاچاق و مواد مخدر، مبارزه با تروریسم، مبارزه با پول شویی و … می توان سبب حفظ امنیت جامعه و کشور شد.تاکنون تعداد زیادی تعهدنامه ی بین المللی به منظور تسهیل و هماهنگی عوامل گمرکی سازمان جهانی گمرک وضع و اجرا شده است و ایران جزء اولین کشورهای پیوسته به شورای همکاری گمرک بوده است.

تاثیر گمرکات در اقتصاد کشور

یکی از برنامه های گمرکی که در سال های اخیر به اجرا درآمده است حمایت از تولید و ایجاد فضای مناسب جهت رقابت بازارهای داخلی با بازارهای خارجی می باشد به طوری که گمرک با تسریع و تسهیل ترخیص لوازم مربوط به تولید و ماشین آلات تولیدکنندگان توانسته است تاثیر زیادی بر روند تولیدات داخلی داشته باشد.قاچاق کالا یکی از مهم ترین عوامل آسیب زننده به اقتصاد هر کشوری می باشد که سبب کاهش تولید داخلی و افزایش نرخ بیکاری می شود. خوشبختانه، سازمان گمرک  در چند سال گذشته در ایران با سخت گیری های هوشمندانه و به روز کردن دستگاه های الکترونیکی موفق به کشف تعداد بی شماری کالای قاچاق، مواد مخدر و … شده است؛ همین امر سبب کاهش میزان قاچاق کالا به حداقل ممکن شده است.

وظایف گمرک

  • اجرای سیاست های دولت در حوزه ی صادرات و واردات کالا
  • نظارت و مدیریت بر امور مربوط به عبور کالا از مرز کشور
  • اعمال قوانین مربوط به بازارهای مرزی و مرزنشینان
  • اعمال قوانین مربوط به قاچاق کالا یا تخلفات مربوط به کالاهای ضبط شده
  • جمع آوری و نظارت بر میزان آمار صادرات و واردات
  • ثبت نظر پیرامون لایحه ها و تصویب نامه های مربوط به عوامل گمرکی
  • به کارگیری متدهای صحیح برای هدایت دعاوی قضایی و حقوقی در حوزه ی امور گمرکی
  • انجام قوانین مربوط به ترخیص و تحویل کالا به صاحب وی و بررسی و نظارت بر اسناد و مدارک کالای ترخیص شده

برای تریخص و دریافت کالاهای گمرکی، شرکت ها و بازرگانی های بسیاری وجود دارد. بازرگانی حسن زاده، بازرگانی معتبر و دارای تعهد کاری بالا، آماده همکاری با تمامی بازرگانان محترم است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *