ظ
نخ ابریشم

نخ ابریشم

ابریشم را از پیله‌ی کرم ابریشم به دست می‌آورند، این الیاف طبیعی از جنس پروتئین است. کرم ابریشم در زمان دگردیسی این الیاف را از بزاق دهان خود ترشح می کند و در نهایت پیله شکل می‌گیرد. نخ ابریشم در تولید پوشاک و فرش‌های دست بافت، بسیار کاربرد دارد. بیش از 90% نخ‌های ابریشم ایران در صنعت فرش بافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. صادرات نخ ابریشم از دیگر موارد کاربردی این کالای گران بها است و ویژگی های خاص آن مانند شفافیت، ظرافت، نرمی و محکم بودن باعث شده که در صنایع نساجی طرفداران بسیاری داشته باشد.

تولید نخ ابریشم

ابریشم را از نظر تبدیل کردن به نخ، می‌توان به سه دسته، خام، پخته و ابریشم پس مانده تقسیم کرد. ابریشم خام مستقیم از پیله کرم ابریشم گرفته می‌شود و تبدیل به نخ می‌شود و این ابریشم معمولاً به رنگ زرد یا کرم است. ابریشم پخته در فرآیند قلیاب کشی، صمغ آن گرفته می‌شود و رنگ آن سفید می‌شود. همچنین پس مانده ابریشم به باقی مانده الیاف پیله کرم ابریشم گفته می‌شود که از لحاظ کیفیت، نامرغوب بوده است. در سال‌های اخیر صادرات نخ ابریشم خام و پیله کرم ابریشم ممنوع شد چرا که این عمل می‌تواند به صنعت نساجی و تولید داخلی کمک فراوانی داشته باشد.

صادرات نخ ابریشم و معضلات آن

ایران در زمینه تولید پیله و نخ ابریشم در رتبه‌ی هشتم جهانی قرار دارد. برای افزایش و کسب رتبه‌های بالاتر در عرصه جهانی، باید زیر ساخت‌ها و بسترهای اساسی این صنعت بهبود بخشیده شود. هماهنگ بودن بخش خصوصی برای خرید پیله‌ی تر از نوغانداران، ثبات بخشیدن به قیمت تخم نوغان و تأمین تخم مورد نیاز برای استفاده نوغانداران، از مواردی است که دولت باید بر روی آن تمرکز بیشتری داشته باشد. همچنین توزیع و کشت نهال توت اصلاح شده در بین نوغانداران می‌تواند بازده ای این محصول را بیشتر کند. از معضلاتی که باعث می‌شود صادرات نخ ابریشم دچار وقفه شود، سنتی بودن مراحل تولید و نبود صنایع تبدیلی است.

حدود 8% کل ابریشم دنیا، توسط ایران تولید می‌شود و با مکانیزه و ماشینی شدن فرآیند تولید آن، می‌توان سطح تولیدی پیله و نخ ابریشم را بسیار افزایش دهیم و تنها راه حل این مشکل افزایش سطح علمی نوغانداری است. از دیگر معضلاتی که باعث کاهش تولید پیله ابریشم شده است، واردات نخ ابریشم بی کیفیت است. این امر لطمه‌ی جدی به صنعت ابریشم وارد می‌کند. هم چنین نبود مواد اولیه کافی در شدت این امر، تأثیر بسیار زیادی داشته است.

وجود جایگاه مناسب در جهان در زمینه تولید ابریشم، نشان دهنده‌ی وجود پتانسیل‌های به بالقوه زیادی است که می‌توان از آن برای پیشرفت و هم چنین کسب درآمد استفاده کرد. اما افزایش سطح آگاهی در خصوص تولید و صادرات، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که باید به آن نگاه ویژه داشت. وب سایت بازرگانی حسن زاده با هدف افزایش سطح آگاهی علاقه‌مندان به تولید و صادرات ابریشم، ایجاد شده است و شما علاقه‌مندان عزیز می‌توانید با مراجعه به این وب سایت، به مطالب ارزشمند آن دست یابید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *