ظ
نخ اسپان و کاربرد آن

نخ اسپان و کاربرد آن

صنعت ریسندگی و بافندگی، از مهم ترین صنایع پول ساز هر کشوری است و نقش قابل توجهی در توسعه اقتصادی آن دارد. در کشور ما نیز صنعت نساجی بسیار حائز اهمیت است. در این صنعت با تولید انواع نخ اسپان و فیلامنت، تولید انواع پارچه از طریق الیاف طبیعی و مصنوعی و در نهایت تولید انواع پوشاک می توان سبب گسترش تجارت در میان کشورها شد. البته گاهی مشکلات و موانع زیادی در این مسیر به وجود می آید، اما باید توجه داشت که پیشرفت صنعت نساجی، باعث پیشرفت اقتصادی کشور خواهد شد.

نخ اسپان چیست؟

 از ریسیدن الیاف، نخ تولید می شود و به طور کلی الیاف به دو دسته فیلامنت و استیپل دسته بندی می شوند:

فیلامنت: به الیافی که به صورت یکسره و به هم پیوسته هستند  فیلامنت گفته می شود. به طور مثال نخ ترویرا و ابریشم نمونه های از الیاف فیلامنت محسوب می شوند.

استیپل: معمولا پارچه های تولید شده از الیاف فیلامنت، سخت و زمخت هستند؛ به گونه ای که فرد احساس راحتی نمی کند. به همین دلیل الیاف فیلامنت را برش می دهند و سپس آن ها را مانند پنبه می ریسند‌. حال به نخ های حاصل از این ریسیدن، نخ اسپان گفته می شود. به عبارتی دیگر نخ اسپان، نوعی نخ تکه تکه شده است که نقش مهمی در تولید لباس دارد و به تردد هوا در لباس کمک می کند.

ساخت نخ اسپاندکس

از طریق چهار روش ذوب ریسی، خشک، تر ریسی و ریسندگی می توان نخ اسپاندکس را تولید کرد. حدود ۹۵ درصد اسپاندکس دنیا، از روش محلول ریسی_ خشک ریسی تولید می گردد که خشک ریسی شامل پنج مرحله است. هر یک از این مراحل با انجام فعالیت ها و واکنش های پلیمری صورت می پذیرد تا زمانی که در صنعت استفاده شود. شما می توانید جهت اطلاع از قیمت های نخ اسپان، به سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه نمایید.

پارچه اسپان چیست؟

 اسپان، نوعی پارچه ترکیبی از الیاف پنبه، پروپیلن و پلی استر است و براساس درصدهای مشخصی از این مواد ایجاد می شود. پارچه اسپان، انواع مختلفی دارد که از نظر رنگ، قطر و سایز با یکدیگر متفاوت می باشند. این تنوع در رنگ و ضخامت پارچه های اسپان، باعث شده است که صنعت نساجی و پوشاک از آن بیشترین بهره را ببرد. انواع چاپ بر روی پارچه های اسپان امکان پذیر است و دارای دوام و ثبات بالایی می باشد.

کاربرد پارچه های اسپان

 پارچه و نخ اسپان به دلیل خواص منحصر به فردی که دارند، در مصارف بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند. صنعت کشاورزی، سوارکاری، انبارداری، حمل و نقل هوایی و ساختمان سازی از جمله صنعت هایی هستند که از پارچه و نخ اسپان استفاده می کنند. البته باید گفت که اصلی ترین تمرکز پارچه اسپان در صنعت ساختمانی است و تاکنون توانسته نیاز صاحبان کسب و کار در این حوزه را به درستی برطرف سازد.

تفاوت تولید پارچه اسپان با سایر پارچه ها

تولید پارچه های اسپان، تفاوت بسیاری با سایر پارچه های موجود در صنعت نساجی دارد. به این صورت که اکثر پارچه های ایجاد شده در صنعت نساجی از طریق بافت تار و پودی ایجاد می شوند، در حالی که پارچه های اسپان به کمک دستگاه های مخصوص و به حالت بی بافت پرس می شوند.

در این مقاله سعی شد تا با تعاریفی از نخ و پارچه های اسپان، آشنا شوید. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع نخ ها و … با بازرگانی حسن زاده در ارتباط باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *