ظ
نخ ریون چیست؟

نخ ریون چیست؟

ابریشم مصنوعی یا ریون، نوعی الیاف مصنوعی می‌باشد که از فیبر سلولزی بازسازی شده تولید می‌گردد. این الیاف مصنوعی به گونه ای است که در تولید آن می‌توان ظاهر و شکل الیاف طبیعی نظیر کتان، پشم و… را تقلید نمود. به عبارتی دیگر ظاهر الیاف ریون شباهت بسیار زیادی به الیاف طبیعی دارد. در ادامه به ارائه تعریف دقیق تری از نخ ریون و کاربرد آن در صنعت نساجی می‌پردازیم.

تعریف نخ ریون

از به هم تابیدن ریون های کوتاه و پرزدار، نخ هایی مشابه الیاف کتان و پشم به وجود می‌آید که به آن نخ ریون گفته می‌شود و پارچه های به وجود آمده از این نخ ها شباهت بسیار زیادی به پارچه های پشمی و نخی دارند. از این نوع نخ در تولید جوراب و جامه های کش‌باف استفاده می‌شود. با توجه به این که نخ ریون، ساخته دست بشر است، می‌توان آن را به حالت های مختلفی مانند کوتاه و پرزدار یا بلند و کشیده تولید کرد. جالب است بدانید که هنگام به عمل آمدن ریون، الیاف بلند بسیار سریع پاره می‌شوند. در گذشته این دسته از الیاف را بی مصرف می‌پنداشتند و آن ها را دور می‌ریختند؛ در حالی که امروزه این الیاف بلند را به کمک ماشین های پشم ریسی به نخ ریون تبدیل می‌کنند.

تفاوت الیاف ریون با الیاف پنبه

اگرچه الیاف ریون شباهت زیادی به الیاف پنبه دارد اما دارای ویژگی های متفاوتی است؛ میزان چروک شدن، یکی از اصلی ترین تفاوت های این دو الیاف می‌باشد. با توجه به این که پنبه خاصیتی ارتجاعی دارد، از چروک پذیری کمتری نسبت به ریون برخوردار است. همچنین الیاف ریون به این دلیل که طول کمتری دارند، دارای مقاومت پایین تری نسبت به الیاف پنبه می‌باشند؛ اما ریون درخشندگی بسیار بالاتری دارد. با توجه به اینکه الیاف ریون مصنوعی هستند این امکان وجود دارد که برای تولید آن ها از هر نوع ماده اولیه ای استفاده کنید.

خواص پارچه های تولید شده از نخ ریون

پارچه های ایجاد شده از این نوع نخ بسیار متنوع می‌باشند. این پارچه ها در جذب رطوبت عملکرد بسیار خوبی دارند و از رنگ پذیری مطلوبی نیز برخوردار می‌باشند. پارچه های ریون، عاری از هرگونه گلوله شدن و الکتریسیته ساکن هستند و شباهت زیادی به الیاف طبیعی دارند. این پارچه ها دارای خواص دیگری نظیر ضد چروکی و درخشانی نیز می باشند. اگرچه پارچه های ریون استحکام پایینی دارند، اما به دلیل لطافت بسیار بالا برای تولید لباس های زنانه، البسه بچگانه، لباس های ورزشی و حتی لباس زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همانطور که در بالا نیز به آن پرداختیم ریون، نوعی الیاف مصنوعی با خواصی مشابه الیاف طبیعی می‌باشد که از آن برای تولید انواع پارچه با کاربردهای متفاوت استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که پارچه های ریون می‌توانند اصلی یا تقلبی باشند؛ یکی از راه های تشخیص پارچه اصلی توجه به خواص و ویژگی هایی است که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مبحث نخ ریون، نخ ویسکوز و دیگر نخ ها و همچنین آشنایی با این دنیای گسترده به سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *