ظ
نخ فیلامنت و کاربرد آن

نخ فیلامنت و کاربرد آن

با توجه به تنوع و تعدد نخ های موجود در بازار و نقش هر یک از این نخ ها در حوزه های مختلف صنعت، بهتر است پیش از انتخاب یک نخ، کاربردها، ویژگی ها و نقاط مثبت و منفی آن را ارزیابی کنید؛ به همین دلیل شناخت انواع نخ و توجه به کاربرد آن ها می‌تواند در انتخاب صحیح یک نخ به شما کمک کند. در ادامه قصد داریم به شما اطلاعاتی پیرامون نخ مونو‌فیلامنت، که یکی از انواع اصلی نخ ماهیگیری است، ارائه دهیم.

نخ مونو‌فیلامنت

 نخ مونو‌فیلامنت از طریق رشته ای به هم پیوسته از نایلون ایجاد می‌شود و به دلیل شفافیت بالای خود این قابلیت را دارد که به آسانی با سایر رنگ ها ترکیب شود. نخ مونو‌فیلامنت کاربردهای زیادی دارد؛ اما بیشترین کاربرد آن در حوزه ماهیگیری است و ماهیگیران از آن به عنوان نخی استاندارد یاد می‌کنند. با توجه به افزایش تولیدکنندگان این نخ، مونو‌فیلامنت نسبت به سایر نخ های ماهیگیری در دسترس‌تر است و با کیفیت های متفاوتی عرضه می‌گردد.  یکی از مهم‌ترین نکاتی که در استفاده از نخ مونو‌فیلامنت باید به آن توجه داشته باشید، حساسیت این نخ به آب شور و نور خورشید است؛ بنابراین بهتر است پس از هر بار استفاده، قرقره را با آب روان شستشو داده و در مکانی دور از نور آفتاب قرار دهید.

ویژگی های نخ مونو‌فیلامنت

  • شناور بودن

شناور بودن نخ مونو‌فیلامنت یکی از بهترین مشخصه های این نخ محسوب می‌شود که برای نگهداری طعمه در بالای جریان آب کاربرد دارد.

  • کشش زیاد

کشش زیاد این نخ، نقش قابل توجهی در جذب ضربه دارد و به باقیماندن ماهی در قلاب کمک می‌کند.

  • شکل پذیری بالا

شکل پذیری بالا و لوله شدن، یکی از اصلی‌ترین معایب نخ مونو‌فیلامنت است. این نخ با تاثیرپذیری از شکل قرقره، مشکلات بسیاری را در پرتاب آن ایجاد می‌کند؛ همچنین لوله شدن نخ سبب ایجاد مشکلاتی نظیر به هم ریختگی و گره خوردن نخ می‌گردد.

نقاط قوت نخ مونو‌فیلامنت

این نخ نسبت به سایر نخ های ماهیگیری دارای قیمت مناسب‌تری می‌باشد و به دلیل کششی که دارد نقش قابل توجهی در خنثی کردن ضربات ایفا می‌کند. شناور بودن آن برای طعمه های روی آب بسیار مفید است؛ همچنین این نخ به سهولت گره می‌خورد.

نقاط ضعف نخ مونو‌فیلامنت

شکل پذیری بالای آن موجب گره خوردن نخ و به هم ریختگی آن می‌شود. کشش زیاد نخ می‌تواند مانع تشخیص نوک زدن های ماهی شود؛ همچنین به دلیل شفافیت بالا، در آب قابل رویت می‌باشد.

کاربرد نخ مونو‌فیلامنت

 همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم نخ های مونو‌فیلامنت در حوزه ماهیگیری، بسیار مطرح می‌باشند؛ اما علاوه بر این حوزه، کاربردهای دیگری نیز در حوزه پزشکی و پوشاک دارند. در پزشکی از نخ های مونو‌فیلامنت به عنوان نخ بخیه استفاده می‌شود. در صنعت پوشاک نیز از این نخ برای ایجاد گره کور در حاشیه دوزی البسه و عملیات لحاف دوزی استفاده می‌گردد.

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت بازرگانی حسن زاده از شرایط و قوانین مربوط به صادرات و واردات انواع نخ و پارچه آگاه شوید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *