ظ
نخ متالیک و انواع نخ ها

نخ متالیک و انواع نخ ها

نخ یکی از کاربردی ترین محصولاتی است که تا کنون توسط بشر اختراع شده است. پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده که امروز با انواع نخ سر وکار داشته باشیم. از ضعیف ترین جنس ها تا باکیفیت ترین آن ها که معمولا جنس آن ها ابریشم خاص است. این نخ ها هر کدام در صنعت خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال نخی که در صنعت پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد با نخ صنعت فرش بسیار متفاوت است، زیرا هر کدام با هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر دنیایی از نخ ها با انواع رنگ ها و کیفیت ها وجود دارد. نخ متالیک یک نمونه از نخ های پلی استری می باشد که کاربردی بسیاری نیز دارد.

انواع نخ

نخ ها انواع مختلفی دارند و براساس جنس و محتوا دسته بندی می شوند. جنس نخ می تواند ابریشم، پلی استر، کتان، ریون و غیره باشد. همچنین کیفیت نخ ها هم باعث متنوع شدن انواع نخ می شود. علاوه بر جنس و کیفیت، نازکی یا ضخامت نخ هم باعث تفکیک کاربردی نخ می شود. به عنوان مثال نخ کاربردی در چرخ های سردوز، بسیار نازک و در مقابل نخ الیاف پارچه، بسیار مقاوم و دارای ضخامت بیشتر است. شماری از انواع نخ ها را می توان نخ ابریشم، نخ قیطان، نخ متالیک، نخ پلی استر، نخ ریون، نخ کتان و غیره را می توان نام برد.

کاربرد انواع نخ ها

همان طور که پیش تر توضیح داده شد، نخ ها براساس جنس، کیفیت و ضخامت، کاربردهایشان متفاوت است و با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه با کاربرد انواع نخ های مختلف آشنا خواهیم شد.

 1. نخ ابریشم
  نخ ابریشم به دو صورت ابریشم مصنوعی و ابریشم طبیعیa دسته بندی می شود. ابریشم طبیعی را از کرم ابریشم تهیه می کنند و ابریشن مصنوعی را با نام ویسکوزین می شناسند. این نخ برای دوخت لباس نازک و ابریشمی کاربرد دارد. همچنین به دلیل آن که نخ ابریشم دارای ظرافت خاصی است از آن برای دوخت موقت نیز استفاده می کنند، زیرا هیچ گونه اثری روی پارچه به جا نمی گذارد.
 2. نخ متالیک
  نخ متالیک برای ایجاد جلوه های تزیینی و انواع گلدوزی ها مورد استفاده قرار می گیرد. نخ متالیک نیاز به سوزن چرخ مخصوص دارد و جنس این نخ صد در صد پلی استر می باشد.
 3. نخ قیطان
  این نخ از جنس پنبه ضخیم و بعصورت کش نازک و بویین است که برای ایجاد انواع چین روی لباس کاربرد دارد.
 4. نخ ریون
  این نوع نخ در صنعت گلدوزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب فوق تنها بخش کوچکی از دنیای نخ ها و کاربرد های آن ها بود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع نخ ها و کاربردهای آن به صفحات دیگر وب سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه فرمایید. هم چنین برای اطلاعات بیشتر درباره انواع نخ ها می توانید با این بازرگانی در تماس باشید. پل های ارتباطی بین ما و شما را می توانید در قسمت تماس با ما بیابید و با همکارانمان ارتباط بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *