ظ
نخ های مخلوط

نخ های مخلوط

 

نخ ها از مهمترین عوامل موجود در صنعت نساجی هستند و با توجه به اینکه تنها جزء تشکیل دهنده پارچه محسوب می‌شوند، نقش مهمی نیز در تولیدات نساجی به عهده دارند. به طور کلی می‌توانیم نخ ها را به سه دسته نخ طبیعی (نخ تولید شده از الیاف طبیعی) و نخ مصنوعی (نخ تولید شده از الیاف مصنوعی) و نخ مخلوط (ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی) تقسیم بندی کنیم. برای مثال، نخ پلی استر پنبه نوعی نخ مخلوط است که بیشتر آن از پلی استر بوده و میزان کمتری از آن را پنبه در بر گرفته است.

نخ پلی استر پنبه چیست؟

منظور از نخ پلی استر پنبه، نخی مخلوط از پلی استر و پنبه است که پلی استر، ماده اصلی موجود در آن محسوب می‌شود. در این نسبت ترکیبی، حدود ۳۵ درصد پنبه و ۶۵ درصد پلی استر وجود دارد. نخ  پلی استر پنبه دارای معایب و مزایای بسیاری است. مقاومت بالا، شستشوی آسان، خشک شدن سریع و ثبات ابعاد از اصلی ترین ویژگی های پارچه های پنبه پلی استر محسوب می‌شوند.

مزایای پارچه های پلی استر

دوام بالا

مقاومت بالای پارچه های پلی استر پنبه در برابر مواد شیمیایی، کشش، چین و ساییدگی باعث شده که این پارچه در صنعت مد و پوشاک، بیشترین استفاده را داشته باشد.

رنگ پذیری بالا

این الیاف به دلیل رنگ پذیری بالا دارای تنوع بسیار زیادی می‌باشند و از استحکام بالایی نیز برخوردار هستند.

عایق رطوبت

 یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های پارچه و نخ پلی استر پنبه، ضد آب بودن آن است؛ به طوری که هیچگونه رطوبت و آبی قادر به نفوذ در این پارچه ها نیست. همین ویژگی باعث شده که از این پارچه ها به عنوان عایق رطوبت برای سایر الیاف نیز استفاده شود.

نگهداری آسان

عدم حساسیت این پارچه سبب نگهداری آسان آن شده است؛ به طوری که شما می‌توانید پارچه پلی استر پنبه را به سادگی بشویید، خشک کنید و به دفعات از آن استفاده نمایید.

متعادل با آب و هوا

پارچه های پلی استر پنبه، در هر شرایط آب و هوایی، متعادل هستند و شکل خود را حفظ می‌کنند. این پارچه ها برخلاف سایر پارچه ها در شرایط آب و هوایی مختلف، جمع یا دِفُرمه نمی‌شوند.

معایب پارچه های پلی استر

اشتعال پذیری بالا

یکی از اصلی ترین معایب پارچه های پلی استر، اشتعال پذیری بالای آن ها است؛ بنابراین حتما توجه داشته باشید در صورت استفاده از لباس هایی با الیاف مصنوعی از آتش دور بمانید.

دشمن محیط زیست

جالب است بدانید که پلی استر از خانواده الیاف نفتی است و از آنجا که مواد نفتی در طبیعت، غیر قابل بازگشت هستند دوستداران محیط زیست، پلی استر را نوعی خطر برای محیط زیست می‌پندارند.

حساسیت زا

معمولا اکثر پارچه های تولیدی از الیاف مصنوعی حساسیت زا می‌باشند؛ پلی استر نیز از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه این حساسیت‌زایی در اکثر مواقع با واکنش های پوستی همراه می‌باشد.

شما می‌توانید جهت آشنایی بیشتر با انواع نخ ها، پارچه ها و قیمت های آن به وب سایت بازرگانی حسن زاده مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *