ظ
نخ پنبه و کاربرد آن

نخ پنبه و کاربرد آن

تمامی پارچه ها و نخ های موجود در بازار، برگرفته از الیاف طبیعی یا مصنوعی هستند و هر یک، بسته به جنس و کیفیتی که دارند؛ در امور مختلف به کار گرفته می شوند. پنبه نوعی الیاف طبیعی است که به دلیل مبادلات وسیع تجاری، به طلای سفید معروف است و کاربردهای فراوانی در حوزه پوشاک دارد. نخ پنبه نیز یکی از مهم ترین انواع نخ موجود در بازار است و نقش قابل توجهی در اقتصاد  دارد. به طور کلی می توان پنبه را پر کاربردترین الیاف به کار رفته درصنعت پوشاک دانست.

تاریخچه پنبه

براساس تحقیقات به دست آمده، حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، در کشور هند، گیاهی سفید که بسیار با کیفیت تر از پشم بوده است به وجود آمده است. تعداد زیادی از گیاه شناسان بر این باورند که گیاه پنبه ابتدا در آفریقا روییده شده است و سپس به کشورهای هند و چین برده شده است؛ زیرا قدیمی ترین پارچه های پنبه ای قدمتی حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح دارند که در دره رود سند پاکستان غربی  به دست آمده اند. گفتنی است که گیاه پنبه توسط اعراب به کشورهای اروپایی برده شده است و اسپانیا اولین کشور اروپایی است که به زراعت پنبه پرداخته است.

نخ پنبه و کاربرد آن

پنبه، نوعی ماده طبیعی است که از گیاهان به وجود می آید و نقش قابل توجهی در صنعت پوشاک و نساجی دارد. کوتاه ترین الیاف پنبه حدود ۲ سانتی متر و بلندترین الیاف آن، حدود ۶ سانتی متر طول دارند. نازکی الیاف پنبه شبیه به موی سر است اما با وجود این نازکی، الیاف پنبه استحکام نسبتا بالایی دارند. پس از جمع آوری گیاه پنبه، ابتدا آن را به نخ پنبه تولید کرده و سپس از آن انواع پارچه ها را به وجود می آورند. در حال حاضر هند، با تولید ۶ تن پنبه در سال، بزرگترین تولید کننده پنبه در جهان شناخته می شود و سپس چین و ایالات متحده آمریکا، رتبه دوم و سوم در جهان را به خود اختصاص داده اند. معمولا بیشترین کاربرد پارچه ها و نخ پنبه ای را می توان در تولید جوراب، لباس های کودکان، حوله و کالاهای خواب مشاهده کرد.

مزایای لباس های نخ پنبه

کنترل رطوبت بدن

لباس های نخ پنبه یا کتان، برخلاف اکثر الیاف مصنوعی، خللی در تنفس پوست ایجاد نمی کنند و اجازه می دهند که پوست به راحتی نفس بکشد. تردد جریان هوا داخل لباس های نخ پنبه، مانع عرق کردن و ایجاد بیماری های پوستی می شود. به همین دلیل لباس های نخ پنبه بهترین گزینه برای فعالیت های ورزشی محسوب می شوند.

نرمی و راحتی

یکی از مهم ترین مزایای لباس های نخ پنبه، راحتی و نرمی آن ها است؛ به همین دلیل برای تولید  اکثر لباس های کودکانه از نخ پنبه استفاده می شود.

ضد آلرژی

 پارچه های نخ پنبه، تحت هیچ شرایطی، واکنش های آلرژیک تولید نمی کنند. به همین دلیل استفاده از آن ها، برای افرادی که پوست حساس دارند، بسیار توصیه می شود.

دوام بالا

 پنبه از استحکام بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل، لباس های پنبه ای بسیار با دوام هستند و به ندرت پاره می شوند. جالب است بدانید که  لباس های پنبه ای با خیس شدن مقاومت بالاتری نیز دارند.

شما می توانید جهت آشنایی بیشتر پیرامون انواع نخ ها و پارچه ها و چگونگی استفاده و خرید آن، با بازرگانی حسن زاده در ارتباط باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *