ظ
واردات نخ و کاربرد آن

واردات نخ و کاربرد آن

نخ یکی از اصلی‌ترین منسوجات صنایع نساجی محسوب می‌شود و از کاربردهای فراوانی برخوردار است. از نخ‌ها در امور مربوط به پزشکی، دوخت پارچه، تولید پوشاک و فرش استفاده می‌شود. نخ‌ها از به هم پیوستن الیاف طبیعی و یا مصنوعی ایجاد می‌شوند. یکی از پر کاربردترین انواع نخ‌ها، نخ پلی استر می‌باشد که از آن در بیشتر صنایع مانند: صنایع پوشاک، صنایع مبلمان، صنایع فرش و موکت و غیره استفاده می‌شود. همچنین بیشتر کشورهای دنیا برای صنایع خود نیازمند پلی استر هستند. بنابراین می‌توان گفت نخ از ملزومات اصلی صنایع کشور می‌باشد. صادرات و واردات نخ از اصلی‌ترین عوامل تأثیر گذار بر صنعت نساجی هر کشوری است.

نخ‌های دوزندگی در تولید پوشاک

نخ‌ها با تاباندن الیاف و یا تارهای رشته‌ای به وجود می‌آیند که در مواردی برای افزایش استحکام نخ از چند الیاف برای تاباندن استفاده می‌شود. کاربرد تمامی نخ‌ها یکسان است اما با توجه به انواع مختلف آن‌ها، بسته به نوع لباس، نوع دوخت، نوع کوک، میزان ضخامت پارچه، کشیدگی و مقاومت پارچه می‌توان یک نخ را انتخاب کرد. واردات نخ‌های نامرغوب باعث آسیب رسیدن به صنعت نساجی و پوشاک می‌شود. به عنوان مثال واردات نخ ابریشم با کیفیت پایین، باعث ایجاد آسیب‌های شدیدی در صنعت پوشاک شده است.

انتخاب نخ

  • بهتر است برای دوخت پارچه‌های رنگی، از نخ رنگ پارچه و یا تن رنگی مربوط به آن استفاده کنید.
  • برای پارچه‌های طرح دار، استفاده از نخی توصیه می‌شود که به رنگ غالب در پارچه نزدیک باشد.
  • استفاده از نخ‌های نایلونی در دوخت پارچه‌های کش‌باف الزامی است زیرا به کشش بیشتر پارچه کمک می‌کند.
  • بهتر است پیش از انتخاب نخ از میزان مقاومت آن مطمئن شد. نخ‌های ضعیف به سرعت پاره می‌شوند و باعث ریش شدن و خرابی پارچه می‌گردند.
  • نخ‌های ترکیب پنبه و پلی استر، بهترین انتخاب برای پارچه‌های پنبه‌ای محسوب می‌شوند.
  • قبل از استفاده از نخ در پارچه، بهتر است برای اطمینان از صحت رنگ نخ با توجه رنگ پارچه، یک‌بار نخ را روی پارچه کوک بزنید.

موارد فوق فاکتورهایی هستند که برای انتخاب نخ باید آن را در نظر بگیرید.

واردات نخ پنبه

واردات نخ پنبه در سال‌های گذشته بسیار افزایش یافته است که این امر باعث کاهش اشتغال ریسندگی می‌شود. اگر روند واردات نخ پنبه همچنان رو به افزایش باشد و دیگر پنبه‌های تولید داخل مشتری نداشته باشند، در سال‌های آینده با کاهش چشم گیر تولیدات پنبه و از بین رفتن مشاغل مرتبط با آن، و افزایش واردات مواجه هستیم. برای جلوگیری از این امر باید سیاست‌های واردات نخ تغییر کند و قوانین جدید واردات و صادرات جایگزین شوند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در حوزه‌های مختلف و مرتبط با بازرگانی و تجارت، می‌توانید به وب سایت به روز بازرگانی حسن زاده مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *