ظ
ویژگی های پارچه پنبه‌ای

ویژگی های پارچه پنبه‌ای

الیاف به کار رفته در تولید پارچه، به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شود. در تقسیم بندی الیاف پارچه، ابریشم، کتان، پشم و پنبه در دسته الیاف طبیعی قرار می گیرند. بهترین الیاف برای تولید پارچه، پنبه است؛ زیرا بسیار سبک، نرم و راحت می باشد. این ویژگی ها باعث می شود جریان هوا به سادگی از آن عبور کند؛ به همین دلیل پارچه های پنبه‌ای در فصل های گرم سال طرفداران زیادی دارد. دانستن این نکته جالب است که پارچه های پنبه‌ای در زبان عامیانه به نام پارچه نخی معروف هستند. در ادامه با ۳ ویژگی پارچه های پنبه‌ای در بازار آشنا خواهیم شد.

جذب کننده رطوبت

در بین ۳ ویژگی اصلی پارچه های پنبه‌ای  موجود در بازار، جذب رطوبت از مهم ترین ویژگی های آن ها به شمار می رود. پارچه های پنبه‌ای آب و رطوبت را به خوبی به خود جذب می کنند. این ویژگی منحصر به فرد باعث شده تا پزشکان و متخصصان پوست همواره به دوخت لباس زیر از پارچه های پنبه‌ای توصیه کنند؛ زیرا با توجه به جنس نرم و راحت آن در زمان استفاده احساس ناخوشایندی ندارند و علاوه بر آن با جذب رطوبت بدن و تعدیل هوا، مانع ایجاد بیماری های قارچی می شوند.

مقاومت

پارچه های پنبه‌ای یا نخی مقاوت بسیار بالایی دارند؛ برای شستشوی آن ها می توانید به راحتی از مواد شوینده و ضدعفونی کننده استفاده کنید و به هیچ عنوان نگران از بین رفتن بافت پارچه نباشید. همچنین برای چاپ و رنگ کردن نیز بسیار مناسب می باشد و به راحتی می توانید انواع طرح های مختلف و دلخواه را روی آن چاپ و پردازش کنید. مقاومت بسیار خوب پارچه های نخی باعث می شود تا این نوع پارچه پرز پرز نشده و همچنین به راحتی با اتو صاف شود.

آبرَفت

در کنار تمام ویژگی های مثبت پارچه های نخی، مانند: سازگاری با پوست، عدم ایجاد حساسیت، لطیف بودن و غیره، ویژگی آبرَفت آن را نیز باید در نظر بگیرید. آبرَفت پارچه های پنبه‌ای یا نخی به این معناست که بعد از چند مرتبه شستشو، سایز پارچه کم می شود یا به اصطلاح عامیانه، آب می رود. از دیگر ویژگی های منفی آن می توان به گشاد شدن پس از استفاده های مکرر اشاره کرد. دانستن این نکته در مورد نگهداری پارچه ها یا لباس های پنبه‌ای بسیار مهم است که به هیچ عنوان برای مدت طولانی، آن ها را در مناطق نمناک و تاریک قرار ندهید؛ چرا که در این شرایط، احتمال کپک زدگی آن ها بسیار زیاد است.

با تمامی این تفاسیر، استفاده از پارچه های نخی در بهار و تابستان بسیار توصیه می شود؛ زیرا ویژگی خنک بودن و جذب رطوبت آن به سلامت پوست و بدن بسیار کمک می کند. وب سایت بازرگانی حسن زاده با دارا بودن کادری مجرب و قوی در زمینه بازرگانی، صادرات و واردات، پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان در موارد بالا می باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *