ظ
چالش های صادرات برای افراد فعال در این حوزه

چالش های صادرات برای افراد فعال در این حوزه

صادرات به عنوان یک پروژه ی ملی مورد تایید اکثر مسئولین و مردم است،  به طوری که هر دولت براساس دیدگاه های سیاسی خود، اقدامات و فعالیت های ویژه ای با هدف رفع موانع و چالش های صادرات انجام داده است. تک نرخی شدن ارز، تامین مالی صادارت، در نظر گرفتن جوایز ویژه برای تشویق صادرکنندگان و … از مهم ترین اقدامات اخیر در این راستا می باشند. اگرچه رشد صادرات  در سال های گذشته، افزایش بسیاری داشته است، اما باز هم مشکلات و موانعی در امر صادرات وجود دارد. در ادامه به توضیح برخی از چالش های صادرات می پردازیم.

مشکلات مربوط به کسب و کار

متاسفانه اقدامات ناعادلانه ی بین المللی علیه ایران، شرایط کسب و کار در کشور را بسیار دشوار کرده است و از آن جا که سیاست کشور در راستای راهبردهای توسعه صادرات نیست، صادرکنندگان نمی توانند در یک فضای رقابتی با سایر کشورها قرار داشته باشند. از این رو علت دولت در تلاش است که با بهبود فضای کسب و کار داخلی و خارجی، سبب توسعه ی صادرات شود. وضع قوانین جدید تجارتی، گمرک، نحوه ی مدیریت مناطق آزاد و قوانین صادرات و واردات از مهم ترین برنامه های دولت برای آینده ی صادرات می باشند.

مشکلات مربوط به تأمین مالی صادرات

یکی از بزرگترین چالش های صادرات، کمبود بودجه است به طوری که اکثر صادرکنندگان برای سرمایه گذاری در پروژه های صادراتی، مشکلات مالی و تجاری دارند. به طور کلی هفت درصد از سود منابع بانکی صرف حمایت و پشتیبانی از صادرات می شود، اما این میزان قادر نیست بودجه ی لازم پروژه های صادراتی را کامل کند. متاسفانه نظام بانکداری با اطلاع از این موضوع، در جهت کمک به پروژه های صادراتی هیچ واکنشی نشان نمی دهد و بیشتر ذخیره های مالی خود را به امور مربوط به واردات کالا اختصاص می دهد. این در حالی است که هر یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در جهت حمایت از صادرات می تواند مبلغی به میزان پنج میلیارد دلار به صادرات کشور اضافه کند.

مشکلات مربوط به اختیارات و مسئولیت ها

طبق قوانین وضع شده، متولی صادرات کشور، سازمان توسعه تجارت می باشد، اما متأسفانه این سازمان در موارد بسیاری قادر به انجام تکالیف خود نیست، زیرا اختیاراتی کافی ندارد. از این رو این سازمان قادر نیست به نحوی کارآمد وظیفه خود را پیاده سازی کند و در زمینه صادرات گام های مثبتی ایجاد کند.

مشکلات مربوط به تولیدکننده و صادرکننده

یکی از بزرگترین چالش های صادرات، پافشاری واحد‌های تولیدی برای صادرات کالا با نام واحد تولیدی است. علت این پافشاری این است که  تولیدکنندگان بتوانند از معافیت های مالیاتی صادرکنندگان بهره مند شوند. در تمام دنیا، با هدف حمایت از تولید و صادرات، صادرکنندگان از مالیات معاف هستند، اما متأسفانه با وجود تلاش های سازمان توسعه تجارت، این امر در ایران محقق نشده است. به همین علت اصلاح سیستم مالیاتی کشور از مهم ترین مسائلی است که می تواند سبب کاهش موانع و چالش های صادرات شود.

گرفتن مشاوره در امر صادرات می تواند شما را از برخی چالش ها آگاه سازد و راه حل هایی به شما ارائه دهد. بازرگانی حسن زاده با سال ها تجربه در امر صادرات و واردات می تواند راهنمای خوبی برای شما در این زمینه باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *