ظ
چالش های واردات برای واحدهای تولیدی

چالش های واردات برای واحدهای تولیدی

در سال های اخیر، مسئله ی تولیدات داخلی با جدیت مورد بحث است. در امر واردات مشکلات و موانع متعددی به وجود آمده است، عدم عضویت ایران در تجارت جهانی و تحریم های اعمال شده از طریق دولت های خارجی سبب افزایش  چالش های واردات شده است. با توجه به این که کشور برای تولیدات داخلی نیازمند واردات مواد اولیه است، مشکلات مربوط به واردات، به چرخه ی تولید داخلی هم صدمه می زند.

طولانی شدن دوره ثبت سفارش

طولانی شدن دوره ثبت سفارش و مسائل اداری که در سال های گذشته به عنوان یکی از بزرگترین چالش های واردات از آن یاد می شد، پس از اقدامات و فعالیت های فراوان حل شد، اما متأسفانه این مشکل مجدداً به پروسه ی تولید بازگشته است. زمان ثبت سفارش که به پنج روز کاری کاهش یافته بود، اکنون به بیست روز کاری افزایش یافته است. از دست دادن این زمان برای ورود مواد اولیه سبب کاهش تولید و یا بیکاری واحد‌های تولیدی کشور شده است. همچنین این امر سبب کندی ترخیص ارز از صادرکننده به واردکننده می شود. بانک مرکزی با طولانی شدن زمان تایید پرونده های تخصیص ارزی به این مشکل بزرگ دامن می زند.

سخت گیری های بانک مرکزی در واردات مواد اولیه

بانک مرکزی در نظر دارد با کنترل ثبت سفارش، میزان تقاضا برای واردات را کاهش دهد. این در حالی است که بخش قابل توجهی از واردات مربوط به مواد اولیه و تجهیزات کارخانه های دولتی می باشد و امری بسیار ضروری محسوب می شود. کاهش یا عدم ورود این تجهیزات می تواند سبب کاهش تولیدات داخلی و در نتیجه کاهش صادرات شود. در واقع هرگونه  اختلال در واردات مواد اولیه سبب مختل شدن واحد‌های تولیدی خواهد شد. عدم هماهنگی بانک مرکزی با سازمان های تجارتی سبب افزایش چالش های واردات در کشور شده است. نکته ی مهم در امر واردات دارا بودن مجوز واردکنندگان است. بانک مرکزی با سخت گیری های نابجا، مسبب ایجاد مشکلات متعددی در امر تولید شده است که هر چه سریع تر این موانع باید از سر راه برداشته شوند، در غیر این صورت باید شاهد کاهش تولیدات داخلی  باشیم.

بالا بودن عوارض گمرکی

یکی از اصلی ترین چالش های واردات، بالا بودن عوارض های گمرک است. متأسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح درباره ی نوع کالاهای وارداتی و عدم نظارت بر آن، گاهی ورود مواد اولیه با موانع و مشکلات متعددی رو به رو می شود. هزینه های بالای گمرکی سبب افزایش قاچاق کالا در کشور می شود و مشخص است که با وجود کالاهای نسبتا ارزان خارجی، مردم هیچ رغبتی به خرید کالاهای داخلی ندارند. مهم ترین نتیجه این مشکل، عقب ماندگی تجاری در جهان است. این چرخه به کاهش تولید و تعطیلی کارخانجات و کارگاه های داخلی ختم می شود.

یکی از مهم ترین چالش های واردات، عدم وجود الگوی مشخص برای تشخیص کالاهای ضروری و غیر ضروری است. متأسفانه در ایران، کالاهایی که باید از تولید آن ها حمایت شود و کالاهایی که باید وارد شوند مشخص نیستند. بدون شک بهترین راه برای حل مشکلات نام برده شده، هماهنگی بانک مرکزی با سازمان های تجاری می باشد.

تنها راهی که می تواند سبب کاهش چالش های واردات شود، برنامه ریزی صحیح و کارآمد است. داشتن یه طرح منسجم، این امکان را به بازرگانان می دهد تا برای سرمایه گذاری های خود برنامه ی مشخصی را در نظر بگیرند. شرکت بازرگانی حسن زاده با تجربه ای بالا در امر صادرات و واردات کالا، می تواند در امور مربوط به گمرک، راهنمای شما عزیزان باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *